Čína předběhne Amazon a zprovozní "totální samoobsluhu" bez pokladních a front
V Číně má vyrůst několik stovek obchodů, kde se stoprocentně naplní pojem samoosbluha. Nebudou v nich totiž potřeba prodavači ani pokladny – místo lidského personálu budou zákazníky obsluhovat moderní technologie. Automaticky poznají, kdo si vzal z regálu jaké zboží, a rovnou si ze zákazníkova účtu strhnou peníze. To by znamenalo i konec front.
S plánem přichází druhý největší čínský e-shop JD.com. Firma už koncept vyzkoušela se svými zaměstnanci a její viceprezident Song Ma hovoří o „kompletní proměně toho, co znamená jít na nákup“ a o „masivním skoku vpřed oproti všemu, co dnes známe“. (viz článek v britském deníku The Telegraph).
Může jít samozřejmě jen o sliby chyby. S podobnými záměry už před více než rokem přišel americký Amazon - a zdá se, že jeho koncept ryzí samoobsluhy jménem „Amazon Go“ narazil na realizační potíže, které zatím neumožňují pokročit dál než do testovací fáze. Číňané nicméně podle prvních článků mohou mít navrch. Firma JD.com se už dohodla s developerem Overseas Land & Investment, že plán se skutečně zhmotní. Kromě vlastních provozoven má být projekt k mání jako licence pro další obchody, budou-li mít zájem.
Eliminace pokladních má být postavena na tom, že zákazníky budou v obchodě skenovat kamery a budou rozeznávat jejich obličeje na podobném principu jako nový iPhone. Kdo se takto v zájmu pohodlí a rychlého odbavení do systému přihlásí, dá tím zároveň svolení, aby se jeho obličej v databázích spojil s číslem účtu a obchod si pak mohl strhávat platbu automaticky.
Oproti tomu skenování regálů, aby bylo zjevné, co si kdo odnesl a co je třeba doplnit, vypadá technicky jako hračka. Čínský obchod budoucnosti bude zároveň schopen díky všudypřítomným čidlům sledovat pohyb zákazníků po prodejně, monitorovat jejich preference, vyobrazovat „heat-mapy“ jejich pohybu a podle toho optimalizovat provoz. Není jasné, zdali půjde automatizovat i samo doplňování regálů, ale vzhledem k přibývajícímu množství zpráv o postupné robotizaci skladů ve všech koutech světa je pravděpodobné, že i s tím si Číňané snadno poradí.
Jejich koncept hodně připomíná to, o čem loni mluvil zmíněný Amazon. Ten si už třeba v Británii zaregistroval slogan “No Queue. No Checkout. (No, Seriously.)„ - a třeba v americkém Seattlu se už takový "grab and go“ obchod testuje, ale přechod do normálního provozu má ovšem podle dřívějších zpráv skluz kvůli technickým potížím. Celá věc má navíc ještě jeden háček – jak připomíná britský Telegraph, automatizace obchodů může v americkém maloobchodě vymazat až tři čtvrtiny pracovních míst.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].