0:00
0:00
Denní menu10. 8. 20173 minuty

Chorvatský Hvar už nechce být ostrovem pro baťůžkáře a after party

Hvar
Autor: Profimedia, Alamy

Ostrov Hvar ležící v Jaderském moři býval odjakživa klidnou částí Chorvatska, nemířily sem davy turistů jako na Krk, do Splitu nebo na Makarskou. Tmavě modré zátoky na Hvaru vždy přitahovaly spíše klidnější povahy a také bohatší klientelu včetně mnoha celebrit. Se svojí milenkou tu na konci 30. let trávil čas britský král Edvard VIII, po atentátu na JFK zde truchlila prezidentská vdova Jacqueline, v pozdějších dobách na Hvaru odpočívali třeba Jay-Z, Tom Cruise, Bono a mnoho dalších. V posledních letech ale klidný ostrov zažívá příval nového druhu turistů: hlučných a opilých mladých lidí, kteří se na Hvar přijíždějí bavit. Místním lidem se tenhle nový druh nelíbí a rozhodli se proti němu bojovat, píše ve svém článku deník New York Times.

Klidné uličky jsou plné non-stop barů a tam, kde dřív bývaly galerie, jsou restaurace. Před osmi lety nebyl na ostrově jediný hostel, dnes jich tam je přes třicet. Posledních pět let meziročně roste počet návštěvníků ostrova skoro desetiprocentním tempem, za prvních půl roku tohoto roku to je dokonce 20 procent. Nový druh cestovatelů tvoří hlavně baťůžkáři, kteří sem často přijíždějí na jakési after-party poté, co navštíví jeden z velkých hudebních festivalů na pevnině. Místní lidé si stěžují na výtržníky, kteří na ulici popíjejí levný alkohol a také močí a přespávají na veřejných místech.

↓ INZERCE

Starosta Hvaru, stejnojmenného hlavního města ostrova, se rozhodl s tím něco udělat. Město od letošního léta lemují cedule a plakáty, které varují, že za pití alkoholu, konzumace jídla a spaní na veřejných místech bude pokutováno až 700 eury. Muži, kteří budou chodit po městě svlečení do půl těla, zaplatí pokutu 500 eur.

„Hostitelství máme v genetické výbavě, ale o tenhle party turismus nestojíme a nechceme ho tu,“ řekl deníku starosta Mirko Novak. „Nelíbí se to ani našim dlouholetým hostům, kteří sem připlouvají na svých jachtách a pronajímají si tu velká sídla. A najednou mají pocit, že sem už nepatří. Svojí verzi Hvaru si pak hledají jinde,“ dodal starosta.

Hvar není jediným místem v Evropě, které je znaveno stále větším množstvím turistů. Britský Guardian popisuje vlnu „anti-turismu“ a turisto-fobie“ na více místech Evropy. Italské Benátky omezily počet turistických lodí, které smí za jeden den do města připlout, Barcelona zase zakázala vstup turistických skupin na tradiční trh La Boqueria.

Místním obyvatelům mimo jiné vadí, že příliv turistů, kteří se ubytovávají přes služby jako je AirBnb, prudce zvyšuje cenu bydlení pro rezidenty a někdy zcela mění charakter míst. Podporu nacházejí protestující v prohlášení World Tourism Organisation, která vyzvala místní samosprávy, že mají dělat víc proto to, aby růst probíhal „udržitelným způsobem“.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].