0:00
0:00
Denní menu11. 7. 20173 minuty

Chceme levnější data, křičí lidé v JAR a odpojují se. Přitom platí míň než Češi

Kampaň za levnější data odstartoval rozhlasový moderátor Thabo "Tbo Touch" Molefe
Autor: Pinterest

Jeden gigabajt dat za 250 korun není na české poměry špatná cena. V Jihoafrické republice, která v regionálním srovnání cen za mobilní data vychází podobně bídně jako Česko, ale chtějí víc a rozbíhají kvůli tomu celonárodní protest.

První kolo proběhlo minulou středu, 5. července. Účastníci akce #datamustfall (data musí zlevnit) zůstali celý den až do čtvrtečního poledne odpojeni od Facebooku, Twitteru a Whatsappu. Tento bojkot datových služeb chtějí opakovat každý týden, dokud ceny tarifů neklesnou.

↓ INZERCE

Vodafone, jehož značka Vodacom je v JAR největší na trhu, má v ceníku jeden gigabajt dat na měsíc za 149 randů, což v přepočtu vychází na výše zmíněných 250 korun. V řadě evropských zemí by taková nabídka nikoho neurazila. Jak ale poznamenal na Twitteru jeden z demonstrantů, v Indii je stejná služba k mání čtrnáctkrát levněji. O tom, že datové tarify jsou mnohde v Africe i ve světě levnější, mluví i nejrůznější mezinárodní srovnání. Když se zprůměrují všechny tarify, jeden gigabajt vyšel loni v JAR na 5,26 dolaru (120 Kč). To je sice méně než v ceníku Vodacomu, ale pořád víc než průměrná cena třeba v Keni (5 USD),  Egyptě (2,80 USD) nebo v Tanzanii (0,89 USD).

Argument proti srovnání by mohl být ten, že JAR je pořád ještě nejbohatší zemí na kontinentě. Na to mají ale kritici tamějších poměrů protiargument, že mobilní tarify se v globálním srovnání nechovají jako ceny u kadeřníka nebo v pizzerii. Účes nebo pizza obvykle zdražují s tím, jak země bohatne, ale u mobilních tarifů to tak není. Třeba v Evropě lze najít řadu velmi vyspělých zemí jako Finsko nebo Rakousko, kde je cenová hladina hodně vysoko, ale mobilní data jsou velmi dostupná.

V globálním srovnání je JAR navíc pořád spíš chudší zemí. Průměrná mzda se v přepočtu pohybuje kolem 13 tisíc korun, přičemž toto číslo táhnout vzhůru hlavně nejbohatší vrstvy. Mzdový medián, tedy plat člověka nacházejícího se přesně uprostřed mezi hůře a lépe placenou polovinou obyvatelstva, je kvůli výrazné příjmové polarizaci společnosti na polovině průměru. Tahouni protestu v JAR kritizují navíc v této souvislosti fakt, že mobilní data jsou drahá hlavně při malém odběru, tedy že největší zátěž nesou chudší vrstvy, které si nemohou velké balíčky dat dovolit.

Příběh z JAR je zajímavý proto, že mnohé argumenty, které odstartovaly tamní bojkot, platí i pro Česko. Mobilní data patří v tuzemsku k nejdražším v Evropě. I když se příděly dat letos na jaře zvedly, pořád se tarify nedají srovnat s tím, co mají k dispozici v jiných evropských zemích včetně těch nejbohatších. Tak jako do Česka teprve nedávno dorazilo neomezené volání, tak už leckde padly i stropy na data. Podle stránky dfmonitor.eu jsou neomezená data k mání už v deseti evropských zemích za cenu do třiceti eur.

V Česku platí rovněž to, že data stojí nejvíc zákazníky, kteří si jich mohou dovolit jen málo. Třeba Vodafone v Česku pod sloganem „Stačí vám nižší tarif?“ nabízí půl gigabajtu za 477 korun. Oproti tomu by byl jihoafrický gigabajt za 250 korun skvělá nabídka. Jinými slovy pro Čechy by byl pokrok i to, proti čemu se v JAR protestuje. Kdo se s tím nechce smířit, může zkusit rozhýbat podobný bojkot i v Česku. Třeba už tuto středu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].