Jindy uměřená německá kancléřka překvapila tento týden možná i samu sebe, když poprvé veřejně podpořila plán francouzského prezidenta vybavit eurozónu samostatným rozpočtem a vlastním ministrem financí.
Emmanuel Macron obojí hájil už v předvolební kampani a tento týden svoje teze zopakoval, když jeho vláda představovala změnu zákoníku práce, která ve zkratce znamená jednodušší propouštění dosud hýčkaných obyvatel. Proti návrhu se ve Francii chystají demonstrace a Macron chce vyvážit vládní „bič“ nabídkou německého „cukru“ – hlubší integrace států eurozóny a větší navázání na úspěšnou německou ekonomiku má mezi Francouzi podporu.
Němečtí novináři naléhali, ať se Angela Merkel k oběma bodům vyjádří, a přestože předpokládali, že zejména v době vrcholící kampaně – volby se v Německu konají už 24. září – řekne Merkel svoje opatrné nic, kancléřka obojí podpořila. „Malý rozpočet“ států eurozóny a ministr financí, který by posílil soulad hospodářských politik devatenácti zemí společné měny, by byl podle ní ku prospěchu věci.
Slova Angely Merkel zněla jako rajská hudba do uší lidem jako guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi, který dlouhodobě tvrdí, že větší koherence jednotlivých politik je nutná pro zdraví eura a posílení eurozóny proti budoucím krizím. A bezpochyby potěšila i Macrona.
Jak ale dodávají britské Financial Times, podpora německé kancléřky pro rozpočet eurozóny a společného ministra financí naráží na nesouhlas čelných představitelů její politické strany. Mnozí zástupci CDU pod větší integrací eurozóny vidí jen cestu, jak „za německé peníze vytahovat z bryndy utrácivé státy.“
Kancléřka, která pravděpodobně míří ke čtvrtému volebnímu vítězství, podle Financial Times cítí, že se otevřelo okno příležitosti pro kompromis s Francií a prosazení změn v eurozóně. To se však neobejde bez střetů, jimž se Angela Merkel dosud vyhýbala. „Otázka za milion eur je, jestli je Angela Merkel připravená rozejít se s hlavním proudem svojí strany v otázce další integrace eurozóny. Tady bude rozhodující, zda se spokojí s tím, že se zapíše do dějin jen jako velmi dobrá krizová manažerka, nebo se rozhodne být spíš Helmutem Kohlem, který za sebou nechal evropský odkaz,“ řekl pro list Carsten Brzeski, ekonom v ING-DiBa bance.
Pro čtenáře ze země, která neplatí eurem, pak platí ještě jeden závěr. Nyní je takřka stoprocentní, že integrace Evropy po německých volbách zařadí na vyšší rychlost a centrem dění bude eurozóna. Pro obyvatele států jako Česko to znamená, že se budou muset znovu rozhodnout, kam chtějí patřit. Pokud do spolku s Německem, Francií a dalšími sedmnácti státy, budou muset sami zrychlit – konkrétně se přihlásit ke společné měně.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].