0:00
0:00
Denní menu29. 5. 20183 minuty

Abramovič dostal obratem izraelské občanství. Nebo ho už potají měl?

Roman Abramovich, majitel klubu Chelsea, sleduje zápas svého týmu s Hull City; květen 2018
Autor: REUTERS

Jste ruský oligarcha s vazbami na Vladimira Putina a začínáte mít problémy na Západě? Nevadí, jsou tu jiné spřátelené země. Třeba Izrael za vlády Benjamina Netanjahua. Dobré vztahy izraelského premiéra se šéfem Kremlu už začínají být legendární - téměř stejně jako vzájemná hluboká úcta mezi Netanjahuem a Donaldem Trumpem, o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi nemluvě. Proč tedy nepřidat i nějaké to praktické gesto.

Tím se v pondělí stalo udělení izraelského občanství jednomu z nejbohatších lidí planety, majiteli anglického klubu Chelsea FC Romanovi Abramovichovi. Osobní přítel Vladimira Putina měl v poslední době výrazné problémy s prodloužením britského víza, bez něhož se ve Spojeném království dost špatně obchoduje. Britové mají zjevně plné zuby Putinových mužů, kteří si v zemi ulívají podivně nashromážděné majetky.

↓ INZERCE

Jak vysvětluje list The Guardian: “ Izrael uděluje víza každému občanovi židovského původu, který má zájem se přestěhovat do Izraele. Izraelský pas je možné vydat okamžitě. A majitel izraelského pasu může kdykoliv vstoupit na půdu Spojeného království ke krátkodobým pobytům.“

A jak k tomu dodává izraelská ambasáda v Moskvě, “Roman Abramovich přišel na izraelskou ambasádu v Moskvě jako kterákoliv jiná osoba. Vyplnil žádost o přistěhovalecké povolení, jeho doklady byly zkontrolovány podle zákona o právu na návrat a byl shledán způsobilým”.  The Guardian informuje, že Abramovich již stihl v Tel Avivu zakoupit nemovitý majetek. Co všechno nezvládne řadový občan téměř v mžiku.

Občanství má i jiné výhody. Abramovich nebude muset v Izraeli deset let platit daně a nebude muset vysvětlovat původ majetku. Právě to je rozdíl mezi jeho novou vlastí a Velkou Británií, jež začíná do ruských machinací po dlouhých letech shovívavosti nepříjemně strkat nos. “Má se za to, že britská vláda požadovala výměnou za prodloužení Abramovichových víz jisté finanční informace,“ píše The Guardian.

Vztahy Británie a Ruska jsou od chemického útoku proti Sergeji a Julii Skripalovým na bodu mrazu. Boris Johnson, britský ministr zahraničí, již dříve naznačil, že Británie může v reakci na útok přehodnotit vztahy s ruskými oligarchy, kteří vlastní v Británii rozsáhlé majetky. Ruské ministerstvo zahraničí Brity za komplikace s Abramovichovými vízy kritizovalo.

Izraelský deník Haaretz k tomu poznamenává, že Abramovich má jakožto Žid skutečně nárok na izraelský pas, “je ale obtížné pochopit, jak by mohl automaticky získat izraelské občanství”. Proces prý obvykle trvá přinejmenším tři měsíce, většinou ještě mnohem déle. Deník má za to, že jedinou cestou, jak se mohl oligarcha v daném časovém rámci stát občanem Izraele, a tedy získat bezvízový přístup do zemí Evropské unie, je skrze přímou intervenci na úrovni ministrů.

Haaretz pak ještě spekuluje, zda Abramovich vlastně nebyl izraelským občanem potají již dlouhá léta. To je prý praxe mezi ruskými zbohatlíky pro případ, že by se karta obrátila a oni náhle upadli v nemilost Kremlu - a vysvětlovalo by to i nečekané tempo událostí. Jak to ale skutečně je, izraelský deník nakonec rozklíčovat nedokáže. Financial Times ještě dodávají, že Abramovich utratil v Rusku na charitativní činnost spojenou s židovskou komunitou za 20 let zhruba 500 miliónů dolarů a že silně investuje také v Izraeli, kde “podporuje archeologické vykopávky i technické start-upy a pořádá opulentní oslavy Pesachu”.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].