Borussia hrála zápas den po teroristickém útoku. Nechtěli jsme, přiznali pak hráči
Když musí fotbalista po prohraném zápase televiznímu reportérovi vysvětlovat, co se nepovedlo, divák se u obrazovky často ošívá trapností. Odpovědi většinou působí jako naučená klišé: soupeř byl lepší, chyběla herní pohoda, nedařilo se v koncovce. Když ale ve středu večer před novináře předstoupil plačící obránce Sokratis Papastathopulos, jehož Borussia Dortmund právě prohrála domácí zápas Ligy mistrů proti hostujícímu Monaku, nikdo se neušklíbal.
Řecký fotbalista ten večer vůbec nechtěl hrát a totéž platilo pro jeho spoluhráče. Že dokázali uhrát výsledek 2:3, je ve světle mimořádných okolností hrdinský výkon. Německý tým byl totiž jen o den dříve terčem teroristického útoku. Fotbaloví funkcionáři nenechali vystrašené hráče odpočinout a zápas posunuli o pouhý den.
„Nejsme zvířata, jsme lidé s rodinami a s dětmi. Jsme rádi, že jsme vůbec naživu. V hlavě jsem v tomhle zápase vůbec nebyl přítomen,“ řekl řecký hráč. Podobně mluvil jeho spoluhráč Nuri Sahin. „Milujeme fotbal, dostáváme spoustu peněz, vedeme privilegované životy.“ Pak se odmlčel a dodal: „Ale jsme taky jenom lidé. Dneska jsem vůbec nemyslel na fotbal.“
Zápas s Monakem se měl odehrát v úterý večer. Vestfálská jedenáctka byla v autobuse na cestě ke svému stadionu, do úvodního hvizdu píšťalky zbývaly dvě hodiny, fanoušci oblíbeného týmu už čekali natěšení v hledišti. Autobus si to šinul po silnici, z křoví vedle vozovky ale náhle vyšlehl výbuch.
Z oken autobusu se vysypalo sklo, na palubě zavládla panika. Naštěstí nikdo nezahynul. Zápas byl okamžitě zrušen, týmový mluvčí později uvedl, že jeden hráč, španělský obránce Marc Bartra, byl explozí zraněn a odvezen do nemocnice se zlomeninou, ale otřesení jsou všichni. Na místě výbuchu byl podle policie později nalezen dopis, což potvrdilo, že šlo o teroristický útok.
Fotbalová asociace a zřejmě i samo vedení klubu se ale rozhodli zápas posunout o pouhý den. Před zápasem proti tomu nikdo otevřeně neprotestoval. Předseda klubu Borussia Dortmund Hans-Joachim Watzke naopak mluvil o tom, že je potřeba společnosti ukázat, že před terorem neustupujeme. Teprve když bylo po všem, fotbalisté přiznali, že vlastně vůbec hrát nechtěli. Muselo to opravdu být? ptá se spolu s nimi v komentáři také německý týdeník Zeit.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].