Jeden nikdy neví. Když je něco extrémně v kurzu, má se člověk přidat, anebo raději dát včas ruce pryč? Máloco ilustruje toto dilema lépe než vývoj kurzu kryptoměny bitcoin, která se zrodila před pár lety doslova z nuly a dnes stojí už přes 4000 dolarů.
Tempo růstu se přitom bláznivě zrychluje. Přesně na Silvestra se kurz bitcoinu přehoupl přes tisíc dolarů a kdo tehdy nakoupil, dnes má v kapse víc než čtyřnásobek. Hranice 4000 dolarů padla v neděli - a už v pondělí jeden bitcoin stál o dalších 250 dolarů víc.
Zdá se tedy, že zájem o nejznámější alternativní měnu dneška, která není kryta ničím jiným než důvěrou svých fanoušků a penězi investorů, nijak neopadá. Měsíc staré prognózy, že kurz 5000 dolarů je na spadnutí ještě letos, už dnešní optikou nevypadají zdaleka tak bláznivě.
Co žene cenu bitcoinu tak rychle vzhůru? Zpravodajský portál qz.com nabízí několik smysluplných odpovědí:
- Bitcoin prošel na začátku srpna rozdělením na dvě měny, kdy původní verze dál roste, zatímco nová jednotka jménem „bitcoin cash“ padá.
- Původní bitcoin se za osm let života etabloval v něco, čemu se na finančních trzích říká „bezpečné aktivum“. Když na planetě stoupá nervozita jako právě teď kvůli napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou, globální kapitál se přelévá do instrumentů, u nichž se předpokládá odolnost; a nyní je v této kategorii v módě právě bitcoin.
- Z někdejšího výstřelku anarchistů, libertariánů a finančních avantgardistů všeho druhu je dnes mainstream, do kterého investují i zavedené investiční fondy.
Znamená to tedy, že je ještě čas přiskočit? To už je na vás – co rychle roste, to může i rychle spadnout. Jak podotýká analytik Chris Burniske, kterého portál qz.com cituje jako experta na bitcoiny, pád může být hodně strmý. V minulosti se to bitcoinu stalo už třikrát: v roce 2011 spadl o 93 procent, a v roce 2013 jednou o 71 procent a podruhé o 85 procent.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Éterová horečka
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].