Pojďme spolu do muzea. Na krátkou virtuální prohlídku muzea pro černošskou historii a kulturu, které bylo na podzim otevřeno ve Washingtonu. Stojí vedle nejslavnějších amerických muzeí na National Mall, pár desítek kroků od Bílého domu, Washingtonova monumentu či památníku Abrahama Lincolna.
Muzeum je výsledkem sto roků trvajícího úsilí, které počátkem října popsal týdeník Time. Idea vznikla v roce 1915 na srazu černošských veteránů, kteří si ve Washingtonu připomínali 50 let od skončení americké občanské války. Založili tehdy komisi, která měla propagovat zřízení památníku Afroameričanů.
Věci se ale začaly hýbat až o další víc než půlstoletí později, kdy se kongresmanem stal John Lewis, v 60. letech jeden z vůdců studentských nenásilných protestů za rovnoprávnost. Začal sepisovat a prosazovat zákony, které otvíraly cestu ke stavbě a v roce 2003 bylo skutečně dost podpory z řad Republikánů i Demokratů na zřízení muzea. Velkým podporovatelem byl i tehdejší prezident George W. Bush.
Kongres zaplatil polovinu z potřebných 540 milionů dolarů. Druhou polovinu dali soukromí dárci včetně řady celebrit. Například pěti miliony dolarů přispěl bývalý basketbalista Michale Jordan, moderátorka Oprah Winfriend ze své nadace poslala dokonce 21 milionů dolarů. Ředitel muzea Lonnie Bunch III. organizoval i road-show po Americe, kde o muzeu informoval a sháněl exponáty a příběhy. Vyzýval rodiny, aby na tyto akce přinášeli předměsty z rodinného dědictví, které pak zkoumali experti z muzea. Tímto způsobem posbírali čtyři pětiny z necelých čtyřiceti tisíc exponátů.
Muzeum navrhl slavný britsko-ghanský architekt David Adjaye. Budova je tmavá, exteriér z kovu, vzhled je inspirován korunou nigerijského národa Jorubů, z jehož řad pocházelo zvláště hodně otroků dovezených z Afriky do Ameriky. Hlavním sdělením je dle The New York Times, že „africko-americký příběh je americkým příběhem… Bez černošské kultury a dějin nelze chápat americkou kulturu a dějiny“.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].