0:00
0:00
Denní menu4. 9. 20172 minuty

Ať škola začíná v 8:30, radí vědci. Ušetří to miliardy i zdraví dětí

Škola až od půl deváté?
Autor: Profimedia, Alamy

Kdo ví, proč tyhle rady málokdo poslouchá. Vracejí se každou chvíli, jsou vědecky podložené a vypadají smysluplně. Zvlášť v první školní den. Začínat se školou v osm je podle nového amerického výzkumu chyba. Posunout zvonění na půl devátou by prospělo dětem i ekonomice – v USA by se tím podle nových výpočtů kalifornských vědců ušetřilo přes devět miliard dolarů ročně.

Píše o tom deník Washington Post a celá studie – první svého druhu, která měří celonárodní dopad pozdějšího začátku školy v celých Spojených státech – visí zde.

↓ INZERCE

Přínos přepočtený na miliardy plyne ze dvou věcí. Kdyby všechny školy začínaly až v půl deváté, děti by se lépe učily a celý vzdělávací systém by měl lepší výsledky, což by znamenalo i vyšší ekonomický výkon a vyšší příjmy. Druhá věc, která údajně hraje v USA nezanedbatelnou roli, by byl menší počet automobilových havárií zaviněných rozespalými studenty. Výzkumníci tvrdí, že tyto pozitivní efekty by výrazně převážily nad všemi provozními náklady, které by hromadný přechod na pozdější začátek školy způsobil.

Mozek adolescentů není podle amerických vědců stavěn na to chodit spát brzy a vstávat brzy, takže budíček před půl osmou není pro zdraví školáků správná věc. „Existují jasné důkazy, že příliš brzký začátek školy významně přispívá k chronické spánkové deprivaci mezi americkými adolescenty,“ píše Washington Post s odkazem na výzkum Americké pediatrické akademii známý už 13 let.

Americká ekonomika je zhruba 50krát výkonnější než česká, úspora by tedy v přepočtu na tuzemské poměry vycházela na 4,5 miliardy korun ročně. Převést americká čísla na Česko je ošidné – škody související s nehodami mladých řidičů hrají v USA mnohem větší roli. Spánkový režim adolescentů je ale univerzální věc. Proto respekt všem, kdo začali nový školní rok až v 8:30.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].