0:00
0:00
Denní menu5. 12. 20173 minuty

Amerika se snaží nadobro prolomit mlčení kolem sexuálního obtěžování

Naomi Campbell a Harvey Weinstein
Autor: Profimedia, Bestimages

Internetem stále hýbou nedávné kauzy sexuálního obtěžování. Vše odstartoval případ amerického producenta Harveyho Weinsteina, kterého obvinilo několik žen včetně slavných hollywoodských i evropských hvězd - a medializovaná kauza mimo jiné poukázala také na dosavadní mlčení o sexuálně motivovaných činech.

Američtí zákonodárci a právníci se proto i na základě těchto diskusí rozhodli obětem sexuálních útoků pomoct a do budoucna zabránit situacím, kdy se viníkům dařilo oběti ,,umlčovat“. Právníci přišli s tím, že chtějí v podobných případech zrušit časté uzavírání dohod o zachování mlčenlivosti, jejíž ustanovení po desetiletí zabraňovala soudním stížnostem proti lidem, jako je Harvey Weinstein, Bill O'Reilly nebo Roger Ailes.

Obětem byly prostřednictvím smluv nabízeny peníze, pokud souhlasily, že výměnou nebudou dotyčného či dotyčnou za obtěžování žalovat u soudu. A hlavně - případ nikdy nezveřejní. Nyní byla navržena právní úprava, která v mimosoudním vyrovnání týkajícím se sexuálního obtěžování zakazuje zmiňované smluvní doložky důvěryhodnosti.

Nový návrh zákona byl zatím předložen k projednání v New Yorku, Kalifornii a Pensylvánii. Kalifornie už v loňském roce schválila například zákon, který omezuje dohody o mlčenlivosti v případech týkajících se trestných činů, jako je sexuální násilí nebo sexuální zneužívání mladistvých.

Mladší ženy smlouvy o mlčenlivosti podepsaly, protože se obávaly o budoucnost své kariéry.

Ustanovení o mlčenlivosti se tradičně používají jako ochrana důležitých firemních a obchodních informací před konkurencí. V současné době jsou naprosto běžnou součástí téměř každé pracovní smlouvy. Na jednu stranu se staly běžným řešením občanských a pracovněprávních sporů, ale právníci namítají, že v oblasti sexuálních provinění nemají místo, i když oběti nikdo nenutí podobnou smlouvu podepsat.

Kauza Weinstein ukazuje, že argument „dobrovolnosti“ je nesprávný - mladší ženy smlouvy o mlčenlivosti podepsaly, protože se obávaly o budoucnost kariéry. Nutno dodat, že zároveň podobné náznaky slýchávaly od Weinsteinových právníků. Právě kvůli obavě o práci bývalá Weinsteinova asistentka Zelda Perkins až po 19 letech porušila smlouvu o mlčenlivosti a letos v říjnu se svěřila se svým příběhem Financial Times.

Nová právní úprava požadující zrušení doložek mlčenlivosti si přirozeně našla odpůrce. Zaměstnavatelé namítají, že v případě úplného zrušení doložek nemohou v pracovních vztazích kvůli obavě z vyzrazení například obchodního tajemství stejně dobře fungovat.

Jedním z možných řešení situace je další návrh, tentokrát od neziskové organizace bojující za rovné příležitosti a postavení žen Equal Rights Advocates: podle toho by byli zaměstnavatelé povinni zveřejňovat předchozí stížnosti týkající se sexuálního obtěžování, pokud by se projednával u daného pachatele další případ obtěžování. Podle zastánců tohoto řešení je pravděpodobnější, že pokud se oběť dozví, že se jedná o pachatele, který byl ze sexuálního obtěžování už alespoň jednou obviněn, půjde čin nahlásit policii.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].