“Od chvíle, kdy jsem se nastěhoval do Bílého domu, se věci trochu změnily. Tehdy jsem se díval na hodinky, abych se dozvěděl, kolik je hodin. Dnes mi říkají, že si mám jít zacvičit,” píše v deníku Pittsburgh Post-Gazette americký prezident Barack Obama. Nejedná se o nostalgické cvičení na téma “jak běží čas”, ale o deklaraci vládní podpory jedné z revolučních technologií dneška - automobilům bez řidiče, jež se právě v Pittsburghu staly minulý týden součástí tamní dopravy.
“Na silnicích dnes umírá příliš mnoho lidí, jenom vloni 35 200 (myslí se pouze Spojené státy). A 94% těchto tragédií je výsledkem lidské chyby nebo rozhodnutí,“ pokračuje prezident. “Robotizovaná auta mají potenciál zachránit ročně desítky tisíc lidských životů.“
Americká vláda tak tento týden poprvé přichází se sadou pravidel, jež mají revoluci v osobní dopravě korigovat a zajistit, aby se odehrála bez velkých průšvihů. “Obamova administrativa v dlouho očekávaných instrukcích pro nové odvětví robotizovaných aut slíbila silný bezpečnostní dohled, ale zároveň vyslala výrobcům jasný signál, že dveře pro automobily bez řidiče jsou otevřeny dokořán,” píší The New York Times. V těchto dnech jsme tak vlastně v přímém přenosu svědky zvratu, který může proměnit jedno z nejdůležitějších průmyslových odvětví. Soukromý sektor dostal jasnou podporu americké vlády.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: V Pittsburghu vyrážejí do ulic první taxíky bez řidiče
Ministerstvo dopravy má právě v úterý zveřejnit v patnácti bodech základní obrysy bezpečnostních požadavků a vyzve mimo jiné americké státy, aby vytvořily obecné předpisy pro provoz robotizovaných aut. Nejde ale o žádné přesné drakonické normy. “Ponechali jsme některé oblasti záměrně vágní, zaměřili jsme se na oblasti, jež je potřeba řešit a zbytek jsme ponechali vynálezcům,” prohlásil mluvčí odboru odpovědného za bezpečnost silničního provozu.
V Evropě zatím řešíme spíše, jak využít software ke zfalšování výsledků emisních kontrol. Ve Spojených státech někteří radikálnější vizionáři předpovídají, že “soukromé vlastnictví osobních aut v centrech amerických měst bude do deseti let prakticky minulostí”.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].