0:00
0:00
Dělníci kultury23. 9. 20113 minuty

Terapie pro dospělé

Astronaut

Jestli je pravda, že Karel Roden skutečně dal na premiéře seriálu Terapie pěstí bulvárnímu fotografovi, tak jde o extrémní případ aplikace Stanislavského metody, kdy herec zůstává v roli ještě dlouho po natáčení. Roden v něm totiž hraje psychologa, který by měl být oporou svým klientům, ale samotnému se mu osobní život hroutí pod rukama. A shodou okolností pustila HBO ve středu večer v Lucerně prvním divákům i díl, v němž vyprovokovaný terapeut fyzicky inzultuje klienta v podání Lukáše Hejlíka. Záhadný Rodenův incident bez svědků by ale neměl zastínit potěšující skutečnost, že se podle puštěných ukázek bude jednat o velmi podařený seriálový počin.

Kabelovka HBO se v poslední době ambiciózně rozmáchla na poli vlastní tvorby. Před dokončením je její druhý celovečerní film Don´t Stop Richarda Řeřichy a vyprodukovala už celou řadu kvalitních dokumentů pro kina – naposledy Generaci Singles Jany Počtové. Terapie je ovšem prvním pokusem o nejzásadnější televizní formát v zemi Jaroslava Dietla, tedy seriál. Ve Státech stojí HBO v čele takové menší revoluce. Kvalitní zábava bez tvůrčích kompromisů se totiž v posledních letech přesunula z kin do televize. Pro televizi pracují ti nejlepší a nejschopnější tvůrci v branži. Také česká odnož společnosti neváhala oslovit největší tuzemskou kvalitu. Za seriál zodpovídá jako režisér a dramaturg Petr Zelenka a scénáře mu psalo trio stojící za Protektorem – Ben Tuček, Marek Najbrt a Robert Geisler – a dramatička Iva Klestilová.

↓ INZERCE

Tihle renomovaní scenáristé museli přijmout omezení vycházející z faktu, že jde o licencovanou zakázku. Jde o předělávku izraelského seriálu Be Kipul, který se ovšem po celém světě proslavil v americké verzi s Gabrielem Byrnem, která šla před časem i v České televizi pod názvem V odborné péči. Tvůrci si tak vyzkoušeli i dozor amerického supervizora, kontrolujícícho, aby se příliš neodkláněli od předlohy. A Petr Zelenka sám přiznává, že se od originálu liší seriál pouze tak v patnácti procentech textu.

Bonusem pro tvůrce ovšem zase bylo, že mohli dělat na propracovaném námětu s neobvykle ambivalentními postavami. Děj odehrávající se prakticky jen v psychologově domácí ordinaci se nevyhýbá bolestivým tématům a problémům v mezilidských vztazích. Pracovat pro HBO tady i v Americe má ještě jednu výhodu. Kabelovka může seriál obsahující mimo jiné velmi explicitní dialogy o sexu vysílat v osm večer, zatímco kdyby Terapii natočila ČT, musela by buď z otevřenosti slevit nebo se smířit s tím, že seriál poběží až po dvaadvacáté hodině. I takové okolnosti udělaly v USA z HBO lídra televizní zábavy pro dospělé a inteligentní publikum.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].