Studnice moudrosti z plzeňských práv je zřejmě bezedná. Ačkoli se zdálo, že první větší vlnu odhalení máme za sebou, neuplyne týden, aby do západočeské sbírky rychlostudentů nepřibylo nové jméno. Čerstvě jde o šéfa hospodářské kriminálky z Ústí nad Labem Petra Martínka. Jak zjistili novináři z Mladé fronty, Martínek vystudoval práva teprve nedávno ve volných chvilkách při ředitelování policii. Nešlo navíc o obyčejné studium, všechny zkoušky, diplomku i závěrečnou obhajobu stihl talentovaný policista za poloviční čas než běžní studenti.
Martínek přitom vnáší do skupinky rychlostudentů ještě jednu inovaci – mezi zkoušky, které mu škola uznala z dřívějších studií, patří i teorie národního hospodářství absolvovaná před čtvrt stoletím v sovětském svazu. Vypadá to na první pohled jako špatný vtip – dvě možná vysvětlení jsou ale hodně trpká. Fakulta buď svým absolventům dodnes vtlouká do hlavy národohospodářskou teorii glorifikující kolchozníky a centrálně plánovanou ekonomiku, anebo si pánové Kindl a Martínek zkrátka domluvili službičku.
Tak či tak, efekt obou vysvětlení daleko přesahuje budovu plzeňské fakulty. Je to právě Petr Martínek, kdo šéfuje oddělení vyšetřující i jednu z největších zlodějen v porevoluční historii Česka – vytunelování Mostecké uhelné (MUS). Jak známo, případ, který nedokázala česká policie za deset let vyřešit, před pár měsíci oživili švýcarští vyšetřovatelé. Podle čerstvých odhalení převedli manažeři státní MUS finanční rezervy společnosti na několik set švýcarských kont, aby za tyto státní peníze pod hlavičkou nastrčené mezinárodní firmy uhelné doly sami zprivatizovali.
Průlomová odhalení švýcarské prokuratury dostali Češi na stůl letos na jaře s podmínkou, že vyšetřování musí být znovu otevřeno, a to se skutečně stalo. Konkrétně kvůli policejní reformě z dílny bývalého ministra vnitra Ivana Langera dostala kauzu na stůl ústecká hospodářská kriminálka (Langer zrušil ústřední oddělení a všechny případy se tak vyšetřují „decentralizovaně“ v krajích).
Kauza spojená například se známými jmény Antonína Koláčka, Pavla Tykače nebo Marka Čmejly, tedy žije dál – vyšetřování stále probíhá. Pokud se ale ani tentokrát Čechům nepodaří s tunelářskou aférou pohnout, nebude se čemu divit. Trestný čin, který se měl podle Švýcarů v mosteckých dolech odehrát, sovětské právo z poloviny osmdesátých let nezná.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].