Neochota škrtnout dvě a půl miliardy na platy učitelů? Silná, nicméně nedůvěryhodná karta. Rezignace Josefa Dobeše souvisí mnohem spíše s poplašnou situací týkající se evropských fondů.
Sto pět miliard – tak obrovský balík bruselských peněz náleží Dobešově resortu. Zlatý déšť z Bruselu se však rozproudil zatím jen minimálně. Zatímco řada jiných dotací je rozdělená už téměř ze tří čtvrtin, školské projekty sotva z desetiny. A riziko, že suma se do uzávěrky roku 2015 nestihne vyčerpat, roste prakticky každým dnem. Čechům totiž chybí projekty, na které by Brusel kývl. A angažmá Josefa Dobeše celou situaci ještě pořádně zkomplikovalo. Shrňme si to podstatné.
První polovina zmíněného stomiliardového balíku směřuje na projekty s hlavičkou Výzkum a vývoj pro inovace. Jde především o šest velkých technologických investic včetně brněnského a ostravského vědeckého parku a v neposlední řadě i často zmiňovaného super-laseru v Horních Břežanech. S druhou polovičkou je to o dost složitější. Zatímco vědecké parky jsou hmatatelnou a dobře měřitelnou investicí, druhých padesát miliard směřuje na tzv. měkké projekty jako jsou školení učitelů či strategie pro rozvoj školství jako takového.
Je zřejmé, že ve chvíli, kdy se na vládě bojuje o 2,5 miliardy na platy učitelů, dvacetkrát větší suma je pořádné sousto. Co vlastně za ty obrovské peníze chceme? Mělo by je dostat spíše střední a základní školství, nebo raději univerzity? Nic z toho se v Česku šířeji nedebatovalo. O to razantnější změny se pod hlavičkou ministra za Věci veřejné odehrály.
Na podrobný výčet Dobešových kroků tu chybí místo a upřímně řečeno i informace – ministr o svých plánech mluvil jen sporadicky. Klíčovým heslem pro ukázku toho, o čem se vlastně bavíme, je každopádně PIVO. Jde o naplánované čtyři a půl miliardy směřující na školení pracujících Čechů – ať už jazykové kurzy nebo práci na počítači. Cílem PIVO (Projektů Individuálního Vzdělávání Občanů) bylo pozvednutí „světovosti“ české pracující třídy. A jakkoli to může znít ambiciózně či nereálně, právě PIVO řada expertů chválila jako investici, která se v řadě jiných zemí osvědčila.
Dobeš PIVO nechtěl a brzy po svém nástupu jej také zrušil. Horší už to bylo s náhradou. Na uvolněné místo totiž přišly zcela nové projekty jako OKNO či SPORT propagující fyzkulturu či právní uvědomění občanstva. Projekty však svým zacílením připomínají spíše než promyšlené investice cesty na zapojení spřátelených soukromých firem a projektování něčeho, co se cestou letáčků a mediálních kampaní jednoduše sdělit nedá. „Neztrácejte čas s jejich přepracováním,“ vzkázala dokonce naposledy Česku Evropská komise s tím, že se naprosto minou účinkem.
PIVO bylo jen jednou z mnoha problematických kapitol v eurofondech a spolu se studentskými protesty a neschopností ministra vysvětlit klíčovou univerzitní reformu tlak na jeho rezignaci rostl prakticky každým dnem. Možná posledním hřebíčkem do pomyslné rakve byl fakt, že Dobešovi vypovídají poslušnost už i podřízení úředníci. Za jediný rok se na klíčovém postu ředitele pro evropském fondy v jeho resortu vystřídalo šest lidí, aktuálně je neobsazen. Kdyby nedošlo k pozastavení proplácení dotací jako celku (o něm více v pondělním vydání Respektu), problémy Dobešova ministerstva s eurofondy by brzy přehlušily ostatní agendu včetně škrtů a ministrovo setrvání na postu by se tak jako tak stalo nepředstavitelným.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].