0:00
0:00
Audit Jana Macháčka9. 12. 20093 minuty

Týden špatných zpráv: Řecko, Japonsko, Německo a zase Dubaj

Astronaut
Jan Macháček Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Ratingové agentury Moody‘s a S&P včera prohlásily, že do týdne – po detailním studiu řeckých vládních plánů rozhodnou o snížení ratingu Řecka, resp. jeho vládních dluhopisů. Třetí důležitá agentura – Fitch – je předběhla a snížila rovnou rating dluhopisům na BBB plus.

↓ INZERCE

Ač se to tak nějak čekalo, stejně nakonec byli všichni překvapeni. Burzy spadly, výnosy z dluhopisů vylétly, možnost státního bankrotu nějaké členské země eurozóny je zase o něco blíž.

Pokud se rating ještě o stupínek zhorší, bude porušeno regulatorní pravidlo Evropské centrální banky, která požaduje, aby dluhopisy, které jsou využívány jako zástava, měly rating vyšší než BBB minus. A to se navíc čeká, že v rámci tzv. výstupní strategie (exit strategy) bude ECB tato pravidla zpřísňovat, protože před krizí byl požadován rating A minus.

Komu se zdá česká fiskální situace dramatická, měl by si všimnout, že řecký státní dluh se blíží 130 procentům HDP a k tomu máme opravdu dost daleko. Na druhou stranu nejsme v eurozóně a proto musíme být mnohem obezřetnější. Naše riziková hranice leží někde mnohem níž. Navíc řecká a dubajská krize prodražují financování státního dluhu pro všechny nové trhy (emerging markets) a pro ukázkové lemply mezi nimi především.

Z nějakého záhadného důvodu poklesly v říjnu nečekaně objednávky průmyslu v Německu, které šly dolů o 2,3 procenta, přitom se čekal spíše vyšší nárůst než v září, kdy stouply o 1,3 procenta.

Možná oživení ztrácí páru, možná je to konec německého šrotovného, snad je to důsledek neochoty bank půjčovat (credit crunch) nebo příliš silného eura.

Nebo to může být působení něčeho iracionálního. Každopádně je to špatná zpráva pro nás, protože je-li někdo zcela propojen s německým průmyslem, jsme to my. Doufejme, že to není trend, ale jednorázový výkyv.

Odhady růstu v Japonsku za třetí čtvrtletí byly dramaticky opraveny směrem dolů. Místo mezikvartálního růstu 1,2 procenta, jsou to pouhá 0,3 procenta. A meziroční růst je dokonce pouhá 1,3 procenta, místo 4,8 procenta.

Ukazuje se, že oživení v Japonsku je mnohem slabší a křehčí než se čekalo. Možná bude Japonsko nakonec první zemí, která vyzkouší obávanou recesi typu písmena W.
Není divu, že světové trhy tato zpráva poslala směrem dolů.

Snižoval se i rating v Dubaji. Neschopnost developerské firmy Dubai World dostát závazkům, zhoršila rating dosud zdravých částí dubajské ekonomiky, tedy například tamějších vodovodů a dalších utilit. Teď už se tedy „dubajská krize“ netýká pouze realitních projektů, ale firem, jejichž finanční zdraví garantovala dubajská vláda, která se od problémů firmy Dubai World okázale distancovala.

A na závěr. Deník Financial Times dnes přinesl celou přílohu o České republice. Je zajímavé vědět, co se o nás píše, ale nic z toho překvapivě netrčí. Nic mi žárovku v hlavě nerozsvítilo a nic mne ani nepopudilo. Možná je to dobře.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].