0:00
0:00
Audit Jana Macháčka3. 7. 20094 minuty

Rusko a automaty, Sobotka a další

Astronaut
Jan Macháček Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Tak po Ukrajině už i Rusko zakázalo herny a hrací automaty a to poměrně rychle a razantně. Mezi jiným i z toho důvodu, že v důsledku ekonomické krize prohrávají nezaměstnaní ve velkém sociální dávky a podporu. Zajímavá je starost některých českých pseudoliberálních myslitelů, kteří to vidí jako projev totalitních tendencí a zákazů a jako pokus zakázat něco, co prý zakázat nejde. Je to i srovnáváno s americkou prohibicí, která nebyla úspěšná a zhoršila kriminalitu.

Rusko navíc odkázalo gamblerství do několika hraničních a těžko přístupných zón, zpravidla na Sibiři, u čínských hranic apod. Takže se nám krajina hezky proměňuje. Na západ od našich hranic jsou hrací automaty odkázány do patřičných mezí (a zón) již dávno a Česká republika demonstrovala rozmachem tohoto odvětví spíše svoji příslušnost k Východu. Situace se teď radikálně mění. Už i na Východě automaty nechtějí a nemají. To znamená, že se stáváme jakýmsi ostrovem tohoto hnusu a logicky to k nám přitáhne z východu i kriminalitu. Přidejme si k tomu i to, že dále vám v Česku může někdo kouřit do obličeje i když se jdete najíst do restaurace s dětmi.

Při své nedávné dovolené jsem navštívil město Frýdlant v Čechách a v centru jsem napočítal šestnáct heren a mimochodem žádný hotel. Kdo by se tu také ubytovával, když se městem šourají existence v pruhovaných teplákách od blikajícího světélka ke světélku. Zkrátka ne všechno ruské musí být vždycky nutně špatné. Bylo by samozřejmě skvělé, kdyby v Rusku měli normální politickou pluralitu a svobodu tisku. Zákaz automatů ale není zrovna projevem totalitního myšlení nýbrž spíše zdravého rozumu. Tak jak se věčně Rusko potácí mezi východem a západem, tento zákaz je zrovna spíše projevem západnictví. Naopak na „pomyslný“ východ (nebo spíše do… ) se svou tolerancí gamblerství posunuje Česká republika.

Před pár dny mne kdosi upozorňoval, že za útokem na Bohuslava Sobotku stojí vnitrostranické boje uvnitř sociální demokracie. Zjevně to prý není práce opozice, protože ta by s tím vyrukovala týden před volbami. Pravdou je, že v sociální demokracii právě vrcholí boj o místa na kandidátkách i snaha o odchod Davida Ratha. To nemění nic na tom, že náhrady na bydlení by měl Sobotka, ale i všichni ostatní, kdo mají přechodné bydlení v Praze vrátit. A sněmovna by měla přestat vyplácet náhrady podle trvalého bydliště. A vůbec nejlepší by bylo zvýšit poslancům platy a zrušit bez výjimky úplně všechny náhrady.

Švédské předsednictví zatím nejvíce překvapilo tím, že se postavilo na obranu hedge fondů a fondů rizikového kapitálu (private equity). Matts Odell, švédský ministr pro finanční trhy (hezká funkce) se v tomto ohledu postavil na stranu Británie (v Evropě) a USA (globálně). Švédové se bojí, že přílišná regulace – jak by si ji přálo Německo a Francie – může celé odvětví zničit. Švédsko je sice velmi socialistické (co se výše daní týče) a velmi politicky korektní, ale vždycky chápalo, že tržní ekonomika potřebuje jistou dravost a dynamiku. Více k tématu ve FT.

Americká komise pro cenné papíry (SEC) se v reakci na případ Madoff rozhodla věnovat více pozornosti (a finančně odměňovat tzv. whistleblowery) pro potřeby tohoto textu jim říkejme informátoři. Jedna věc jsou sice věční kverulanti a aktivističtí stěžovatelé (my novináři je také známe), druhá věc je, že v případě Madoff dostával SEC kvalifikované rozbory od více jedinců a úplně je ignoroval. Hlavně, aby se okázalá ignorance neobrátila ve svůj opak, tedy rozmach závistivých pomluv a udavačství.

Svět se zdá být překvapen daleko prudším červnovým nárůstem nezaměstnanosti než se čekalo: v USA i v Evropě. V Americe dokonce přišlo za jediný měsíc o práci více lidí než při demobilizaci v roce 1945. Znamená to, že krize bude hlubší a delší. Ne nutně. Běžně se v recesích stává, že HDP už se navrátí k růstu a nezaměstnanost přitom ještě několik měsíců roste. Vzhledem k tomu, že se s růstem počítá až v příštím roce, nezaměstnanost může růst ještě dlouho.

Znepokojivé je spíše to, že podle zprávy Evropské komise eurozóně hrozí permanentní snížení potenciálního ekonomického výstupu, protože krize znamená dlouhodobou destrukci kapitálu. Do češtiny si to přeložme tak, že jen těžko se budeme vracet na předkrizovou úroveň výroby. To platí i pro Českou republiku. Takže potíž není červnová nezaměstnanost, ale skutečnost, že nezaměstnanost zůstane vysoká velmi dlouho a to bude stát nemálo peněz.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].