0:00
0:00
Audit Jana Macháčka17. 9. 20123 minuty

Rozpady unií a další střepy

Astronaut

Agentura Bloomberg upozorňuje, že německý ministr financí Wolfgang Schäuble začíná tlačit na Španělsko, aby se do programu záchranných valů nehlásilo. Protože účast v programu je podmínkou intervencí Evropské centrální banky, může tu být za chvíli krize zpátky s plnou silou.

↓ INZERCE

Anders Åslund, švédský ekonomický myslitel, píše na VoxEU, že rozpadu eurozóny je třeba zabránit doslova za každou cenu. Minulé století zaznamenalo tři kolapsy mnohonárodních měnových zón habsburského impéria, Sovětského svazu a Jugoslávie. Všechny skončily hyperinflací a propadem HDP o téměř polovinu. Návrat na původní úroveň produkce trvá většinou čtvrtstoletí.

Vzorný rozpad Československa, který dávají eurozóně za příklad čeští klausovští ideologové, Åslund nezmiňuje.

Slavný ekonom Charles Wyplosz ze Ženevy detailně rozebírá bankovní unii a tvrdí, že bez toho, že se ECB ujme role věřitele poslední instance, to nepůjde.

Bývalý britský premiér Gordon Brown píše na Reuters, že dobrá zpráva pro Evropu je, že už se neubírá cestou Řecka. Špatná zpráva je, že se ubírá cestou Japonska. Nová opatření ECB zabrání nákaze, ale nezastaví recesi. Zastaví dezintegraci, ale nezahájí oživení a nezastaví ekonomický propad.

Brilantní a jednoduché pojmenování.

Podle analýzy agentury Reuters chce snad Francie popřít zákony ekonomické přitažlivosti. Podle textu se Francouzi rádi považují za výjimečné. Což možná nepřekvapí: mají nejlepší či skvělé jídlo, víno, architekturu, literaturu, umění. Ale údajnou francouzskou ekonomickou výjimečnost nyní čeká test realitou. Francouzi přidají nové daně navrch jednomu z největších zdanění v Evropě, zachovají omezenou pracovní dobu, ochranu trhu práce, předčasné důchody a velkorysý sociální stát.

Francouzský prezident François Hollande chce příští rok snížit schodek rozpočtu na tři procenta HDP z letošních 4,5 procenta HDP. Ze dvou třetin toho chce dosáhnout zvyšováním daní, které jsou už dnes vyšší jen v Dánsku, a pouze jednou třetinou škrty. Dramaticky roste především schodek účtu sociálního a důchodového zabezpečení.

Francouzi jsou velcí utráceči, ať už vládne levice nebo pravice, protože schodky a dluhy rostou bez ohledu na ideologii. Pozn. aut.: Napadá mne rozdíl s Českem. Pravice snižuje schodek, ale dluhy jí rekordně rostou a schodek účtu sociálního zabezpečení také roste. Daně se zvyšují bez ohledu na ideologii, ale té máme jinak v podobě řečí víc než dost, ač je jí veřejný prostor zcela zahlcen.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].