0:00
0:00
Audit Jana Macháčka18. 9. 20123 minuty

Romney právě prohrál a další výpisky

Astronaut

Komentář agentury Bloomberg konstatuje, že Mitt Romney právě prohrál volby kvůli úniku nahrávky z uzavřeného jednání s fundraiserem.

Na nahrávce se Romney vyznává z toho, že polovinu voličů odepisuje jako nevyléčitelné „obamany“. Romney lamentuje, že „47 procent Američanů věří, že jsou oběti. Nikdy je nepřesvědčím, že by měli převzít osobní zodpovědnost a starost o své životy.“ A dále (to už je horší): „Není to moje práce zajímat se o tyhle lidi. Tihle lidi neplatí žádnou daň z příjmu.“

Přitom Romney měl vůbec problém přesvědčit obyčejné Američany o tom, že se o ně opravdu zajímá. Z tohohle se teď nevymluví, omluva nepomůže. Obama vždy tvrdil, že Romney chce zvýšit daně střední třídě. Romney to popíral. A nyní upřímně přiznává, že polovina Američanů platí málo na daních.

Bývalý americký ministr financí Lawrence Summers analyzuje pro agenturu Reuters britskou ekonomiku a konstatuje, že hospodářský růst v Británii od roku 2008 zaostává za americkým a celková hodnota produkce se v Británii dosud ještě nevrátila na předkrizovou úroveň. Propad výroby je dokonce delší a prudší než během Velké hospodářské krize ve 30. letech.

Britskou ekonomiku táhne ke dnu především slabá poptávka domácností, ostatně podobně jako v České republice. Summers konstatuje, že britská vláda pokračuje v léčbě, která se už jasně neosvědčila. Slabou poptávku domácností vláda doplňuje pokusem o přísnou konsolidaci rozpočtů a to je cesta, která zjevně nefunguje…

Daniel Gros z Centra pro evropská politická studia a Thomas Mayer, bývalý hlavní ekonom Deutsche Bank, navrhují vznik německého suverénního fondu, který bude investovat německé obchodní přebytky a vyrovnávat nerovnováhy uvnitř měnové unie a hlavně by měl obnovit zamrzlé kapitálové toky způsobené opatrností soukromého sektoru. Investice ze suverénního fondu by měly být cíleny dlouhodobě.

K podobným závěrům dochází Miguel Alvarez na serveru Eurointelligence v textu, který se zabývá dlouhým německým přebytkem běžného účtu ve výši šesti procent HDP.

Podle autora je to takto nadále neudržitelné. Eurozóna jako celek má v zásadě vyrovnané bilance, což znamená, že součet vládních schodků se rovná součtu soukromých a byznysových úspor. Evropská komise stanovuje limity na schodky i přebytky běžného účtu. U schodků se tolerují čtyři procenta, u přebytků šest procent. Podle autora by měl být poměr přesně obráceně. Musí vzniknout evropský transferový mechanismus.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].