0:00
0:00
Audit Jana Macháčka13. 6. 20123 minuty

Pojďme mluvit o Německu

Astronaut

Ekonom Satyajit Das je autorem textu pro server www.eurointelligence.com, který po pravdě řečeno nevyznívá pro Německo vůbec povzbudivě. Všichni nyní Německo oslavují, jak se mu v krizi dařilo, přitom ať už půjde vývoj v eurozóně jakýmkoli směrem, bude to mít pro Německo zničující důsledky. Pokud by se eurozóna rozpadla, ponese Německo obrovské náklady a bude muset sanovat svůj finanční sektor. Stačit k tomu bude už odchod Řecka.

Pokud nebude politická vůle k vyšší integraci a Evropa bude nadále postupovat pomalými a zmatenými krůčky, eurozóna se rozpadne a německé HDP se může snížit až o deset procent. Čtyřicet procent německého exportu totiž jde do eurozóny. Když se eurozóna rozpadne, „německé euro“ dramaticky posílí a zneškodní německý exportní výkon. Když se povede integrace a společný dluhopis, bude to stát německé daňové poplatníky neuvěřitelné prostředky. Němci zaplatí za eurozónu dvakrát. Nejprve zaplatili vnitřní devalvací po roce 2000, nyní zaplatí záchranu států na periferii a záchranu evropských bank.

William Pesek na serveru Bloomberg píše o tom, jak vypadá řecká krize z Asie: jihokorejská krize v roce 1997 se z lokální krize okamžitě stala krizí globální a je zcela jisté, že totéž způsobí řecký odchod z eurozóny. Jenže zatímco Jižní Korea vyšla z krize posílena, je takřka jisté, že s Řeckem se bude dít opak. Prý je jisté, že to, co se děje v eurozóně, bude mít na Asii daleko více devastující dopad než její vlastní krize v roce 1997. Evropa nemá žádný plán, skrze který bude schopna zařídit, že pokud odejde Řecko, nevezme Španělsko s sebou.

Hugo Dixon se domnívá, že Řecko čelí podobnému dilematu jako Odysseus, když proplouval mezi Skyllou a Charybdou, mezi snášením bolesti v eurózóně a nebezpečným vírem odchodu z eurozóny. Autor zdůrazňuje i některé pozitivní aspekty současného řeckého vývoje. Schodek rozpočtu bez splátek úroků se snižuje, mzdové náklady klesají. Nyní Řecko potřebuje silnou vládu, která dokončí boj s daňovými úniky a pokusí se zajistit Řecku další investice.

Editorial agentury Bloomberg se vrací k pomoci Španělsku a konstatuje, že to EU zase udělala špatně. Španělské banky měly být kapitálově posíleny rovnou bez zprostředkování španělské vlády. EU by podle textu měla vytvořit společný fond pro boj s nezaměstnaností.

Marc Faber se domnívá, že krize v Evropě nemá řešení, protože nikdo nechce akceptovat škrty. Nejlepší by prý bylo, kdyby Řekové opustili euro a zavedli drachmu. Nová drachma by musela devalvovat až o 70 procent a potíž je také v tom, že Řekové nechtějí, aby jim byly důchody vypláceny v drachmě. Jenže škrty také nechtějí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].