0:00
0:00
Audit Jana Macháčka2. 2. 20123 minuty

O Řecku a Německu

Astronaut

Zajímavou analýzu řeckých a německých státních a ekonomických zájmů jsem si přečetl na serveru Stratfor.

Text analyzuje německo-nizozemský požadavek, aby byl do Řecka dosazen nevolený rozpočtový a daňový komisař s právem veta. Zajímavý je závěr textu:

„Německo potřebuje svobodný obchod v Evropě, Německo taktéž potřebuje robustní poptávku v Evropě, Německo taktéž chce obezřetnost v úvěrové oblasti či praxi. A Německo potřebuje, aby se do Evropy nevrátil protiněmecký sentiment, který dominoval minulým epochám. Některé tyto požadavky či zájmy se ale vzájemně vylučují.

Svým způsobem se zdá, že jde o Řecko. Jenže stále více a více je to Německo, nad čím visí otazník. Jak daleko chce Německo zajít a rozumí Německo dobře svým vlastním zájmům? Stále více a více přestává být toto řecká či italská krize. Je to krize budoucí německé role v Evropě. Němci drží příliš karet a to je jejich problém – s příliš mnoha možnostmi musejí činit tvrdá rozhodnutí. A to nebude vůbec snadné.“

Německo Evropu potřebuje, avšak stále více se snaží vyvážet také na jiné trhy, především do Číny. V souvislosti s návštěvou Angely Merkelové v Číně se v Les Echos píše o tom, že Čína letos předstihne Francii jako největší německý obchodní partner.

Taktéž přítomnost německých firem v Číně se začíná vzdalovat francouzským číslům. V Číně je 5000 německých firem a pouze 900 francouzských. Dvě třetiny luxusních aut prodaných v Číně jsou auta německá a Německo v Číně vede v chemii a strojírenství. Německé organizace podporují čínské malé a střední podniky apod.

Když už jsme u té úvěrové spořádanosti či obezřetnosti – možná by Němci mohli poopravit svůj narativ. Spořádaný a obezřetný nemůže být jenom dlužník, ale také věřitel. A ne každý německý věřitel si počínal spořádaně. Jinak by se německá Deutsche Bank nemohla ocitnout ve ztrátě.

Ztráta ovšem nesouvisí jen s krizí eurozóny a řeckými dluhopisy, ale s krachem velkých hazardních byznysů.

A na závěr ještě jeden německý údaj. Leckdo se domnívá, že Evropa by měla překonat své nerovnováhy skrze periodu nulového či spíše záporného mzdového růstu na jihu, který by měl být vyvážen silným mzdovým růstem na severu. Německo si však svou mzdovou zdrženlivost hodlá udržet. Mzdy německých dělníků porostou letos o tři procenta, zatímco vloni rostly o jeden a půl procenta.

Nejdůležitější zprávou dnešního dne je to, že Evropská centrální banka zatím nerozhodne o tom, že by odepsala část řeckých dluhopisů. Čeká na finální výsledek jednání Řecka se soukromými věřiteli.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].