0:00
0:00
Audit Jana Macháčka17. 12. 20085 minut

O autech a dalších špatných zprávách

[image id="120824790"]Škoda Auto, největší a nejdůležitější průmyslový podnik v republice, propustila agenturní zaměstnance a hlásí pravidelné odstávky výroby. Vůbec nejzoufalejší zprávy o českém průmyslu přicházejí od dodavatelů automobilkám - nejen místním, ale i těm v Německu a jinde v Evropě.

Astronaut

Škoda Auto, největší a nejdůležitější průmyslový podnik v republice, propustila agenturní zaměstnance a hlásí pravidelné odstávky výroby. Vůbec nejzoufalejší zprávy o českém průmyslu přicházejí od dodavatelů automobilkám - nejen místním, ale i těm v Německu a jinde v Evropě.

S tím kontrastují „dobré zprávy“ z automobilek TPCA v Kolíně a Hyundai v Nošovicích. Říkají: my problémy nemáme, odbyt máme zajištěn. Že by se v České republice dělo něco podobného jako v USA, které si novináři rozdělili na „neúspěšný“ Sever (oblast Detroitu) a dosud „úspěšný“ Jih (montovny japonských aut v Alabamě a Georgii)? Tak to není. Několik poznámek k celé věci.

1. I v USA tato dichotomie brzy přejde. Krize bude podle všeho tak hluboká, že do potíží se brzy dostanou i „skvělé“ asijské automobilky na americkém Jihu.

↓ INZERCE

2. Za druhé je otázka, zda je Škodovka „v problémech“. Firma spíše flexibilně propouští a omezuje náklady, aby se nedostala do ztráty. Když to zjednodušíme, tak firemní finance zůstanou relativně v pořádku, problémy bude mít mladoboleslavský úřad práce.

3. Pak jde také o komunikační strategii. Nelze vyloučit, že Škodovka zvolila cestu mírného nafukování problému, tak aby dostala pod tlak vládu: musíte něco dělat, alespoň změnit daňovou politiku. A pak jde také o to, že si vedení firmy vylepší pozici pro vyjednávání s odbory.

Možná se nelze divit: Škoda Auto je rozměrem a významem mnohem důležitější než TPCA a Hyundai. Ty lze na rozdíl od Škodovky označit za čisté montovny.

Míra angažovanosti v odborech je v nových automobilkách nižší než ve Škodovce a vyjednávací pozice vůči státu omezenější: obě firmy právě využívají štědrých pobídek (co by ještě chtěli?) a částečně asijská mentalita obou firem žádá ve vztahu k vládě poněkud tišší způsob jednání.

4. Pokud obě „nové“ firmy hlásí zajištění odbytu, je také třeba vědět, jestli to je opravdu tak. Oba podniky chtějí vyvážet na východ a jih (Rumunsko, Turecko) více než Škodovka. Obecně ale platí, že krize dorazí(la) na východ a jih Evropy později a se zpožděním se projeví i pokles poptávky.

5. Jak to bude s odbytem malých a drahých aut během krize? To v tuto chvíli nejde říci. Jeden tábor „odborníků“ říká, že lidé si v době krize budou kupovat menší, levnější a úspornější auta. Druhý tábor „odborníků“ říká: v žádném případě – odkládám-li spotřebu, odložím nákup každého, tedy dražšího, středního i levnějšího auta. Jedině nejdražší auta půjdou na odbyt stejně, krize-nekrize, protože synkové těch nejbohatších mají tolik peněz, že jim nějaká krize může být ukradená.

Teprve za čas a na opravdu tvrdých číslech uvidíme, kdo měl pravdu.

Faktem ale je, že Škoda Auto nevyrábí ani nejlevnější ani nejluxusnější auta.

Popírač skutečnosti Václav Klaus prohlásil na fóru HN (Video ZDE), že současná krize není nic zvláštního a výjimečného (asi jako globální oteplování – pozn.aut) a jediným lékem je, že lidé budou „utrácet, utrácet, utrácet.“ V tom druhém má prezident svatou pravdu. Příčiny negativních vyhlídek jsou nyní především psychologické: lidé najednou šetří a odkládají spotřebu. Jenže když jim toto radí politik, může to mít opačný efekt. Záleží také na tom, v jaké důvěře lidé onoho činitele chovají.

Občané si mohou říci: pan politik ví asi něco strašného, co my nevíme a když říká „utrácejme“, možná bychom měli činit opak a začít šetřit víc než jsme dosud chtěli a plánovali.

Wolfgang Munchau v FT Deutschland opakovaně kritizuje německou vládu za to, že není ochotna připravit nějaký přesvědčivý balíček na oživení ekonomiky. Podle Munchaua už mezi ekonomy převažuje názor, že německá ekonomika v příštím roce poklesne o čtyři procenta a možná se totéž bude dít ještě v roce dalším. Vzhledem k tomu, že prudce klesá objem mezinárodního obchodu (dokonce prudce klesá i čínský export!) a německá ekonomika je orientována proexportně, může být pokles ještě tvrdší.

Jenže v Německu budou v září příštího roku volby. Již dnes lze očekávat, že krize vytrestá obě strany velké koalice a lze očekávat ostrý nástup pravicového a levicového extremismu.

Jak to bude v České republice? Sociální demokracie chce volby také na podzim příštího roku. To budou ale ekonomické problémy vrcholit. Možná se budou nezaměstnaným sociální demokraté zdát příliš měkcí a dají raději přednost Dělnické straně a komunistům.

Munchau ještě cituje belgického profesora ekonomie Andreho Sapira. Podle něj je nesmysl říkat, že bychom se měli vyvarovat opakování roku 1929. To už se nám nezdařilo. Teď se musíme snažit, abychom zabránili opakování let 1931, 1932 a 1933.

Hezké a povzbudivé!

Americká centrální banka (Fed) snížila úrokové sazby na 0,5 procenta. Rozhodnutí logicky okupuje titulní stránky novin, ale podle serveru eurointelligence.com vlastně nejde o nic zásadního, protože americká centrální banka pouze dává svoje oficiální cíle do souladu s realitou.

Mnohem důležitější a revolučnější je, že Fed oficiálně potvrdil to, že změnil měnovou politiku a vrátil se zpět k monetarismu, tedy sledování peněžní zásoby. Fed se soustředí na tzv. kvantitativní uvolnění (quantiative easing) a vykupuje na trhu cenné papíry s explicitním cílem zvýšit velikost vlastní rozvahy. Rozšíření bilance Fedu skvěle ilustruje tento graf:

Autor: Respekt

Úterní audit: Čas neprivatizovat ČSA

Pondělní audit: Proč nemáme cara?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].