0:00
0:00
Audit Jana Macháčka28. 2. 20124 minuty

Merkelová, Krugman a Řecko

Astronaut

Německý tisk se hodně věnuje tomu, že kancléřka Angela Merkelová při včerejším hlasování o balíčku pro Řecko přišla o tzv. kancléřskou majoritu, která spočívá ve většině hlasů zvolených poslanců (nikoli pouze přítomných). Dvacet koaličních poslanců hlasovalo NE nebo se zdrželo.

Pro nás mimo Německo to ale není až tak vážná zpráva, protože při pohledu zvenčí je německá politická podpora pomoci Řecku stále velmi silná, protože opoziční SPD pomoc Řecku podporuje, staví se dokonce za aktivnější roli Německa v řešení krize. Kancléřská majorita je důležitá pro volbu kancléře, jinak jde o věc spíše symbolickou.

↓ INZERCE

Merkelová včera pravila, že má pochopení pro ty, kteří si myslí, že Řecko je „bezedná díra“ a „beznadějný případ“, leč pozitivní příležitosti v programu pro Řecko prý převažují nad riziky. Potíž je v tom, že německý ministr financí Wolfgang Schäuble i šéf opoziční SPD Peer Steinbrück naznačují, že toto není poslední program pro Řecko. Německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich řekl týdeníku Der Spiegel, že pro Řecko bude lepší, když bude mimo eurozónu.

Řecko získalo druhý balík pomoci, zároveň mu ale agentura Standard & Poors’ snížila rating do pásma „selektivní default“. To ovšem není vlastně nic překvapivého. Vždyť soukromí věřitelé se již před pár dny s řeckou vládou dohodli, že oželí 75 procent svých pohledávek, a co je to jiného než „selektivní default“. Selektivní je proto, že ne se všemi věřiteli se zachází stejně.

Americký ekonom Paul Krugman promluvil včera v Lisabonu a Portugalce asi potěšil tím, že jim vysvětlil, proč neskončí jako Řekové, zároveň si ale myslí, že Portugalsko se určitě nevrátí na finanční trhy v roce 2013. Do té doby se toho může hodně stát: do eurozóny se možná vrátí recese, možná Řecko opustí eurozónu. To všechno ovlivní negativně i vyhlídky Portugalska.

Hugo Dixon má zajímavý komentář na Reuters o tom, jak by mohla EU nastartovat ekonomický růst. Místo krátkodobých škrtů je potřeba se soustředit na střednědobé fiskální výhledy.

Hlavně je ale potřeba oživit myšlenku liberalizace vnitřního trhu Unie. Dixon se v tomto ohledu velmi spoléhá na italského premiéra Maria Montiho, pro něhož je jednotný trh velké osobní téma a má zde celou řadu konkrétních a pozitivních nápadů, které mohou pomoci prakticky každému. Dixon v tomto ohledu navrhuje spojenectví Británie s Itálií, resp. Davida Camerona a Maria Montiho.

Předseda Bundesbanky Jens Weidmann oznámil v týdeníku Der Spiegel, že zisky jeho instituce budou v letošním roce podstatně nižší než vloni kvůli angažmá Evropské centrální banky v dluhové krizi. Rizika v bilancích centrálních bank se zvýšila.

Dodejme jen, že centrální banky neexistují za účelem vytváření zisku nebo ztráty. Primárním cílem jejich existence je měnová, resp. cenová stabilita. Vše ostatní je vedlejší. Tohle téma se občas politicky účelově objevuje i u nás.

Bývalý americký ministr financí Lawrence Summers rekapituluje nemoci amerického fiskálního a daňového systému a mimo jiné konstatuje, že americká federální vláda vybere nyní na daních 16 procent HDP, což je méně než před druhou světovou válkou. Summers vysvětluje, proč jsou americké firmy registrovány v daňových rájích (korporátní zisky na Bermudách činí 646 procent tamějšího HDP). Summers dále vysvětluje, proč je americký daňový systém nespravedlivý, ale to už je poměrně známá věc. 

Těší nás, že Český helsinský výbor došel ke stejnému závěru jako Audit JM. Dodejme, že David Černý by býval možná „šel sedět“, kdyby tehdy tank na růžovo znovu nenatřeli poslanci. Na pana Týce se dnešní poslanci vykašlou a panáčky na semaforech přelepovat nepřijedou.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].