0:00
0:00
Audit Jana Macháčka20. 1. 20112 minuty

Krize evropských bank, nebo krize eura?

Astronaut
Autor: Respekt

K tématu krize eura upozorňuji na tři zajímavé texty. Ekonom Barry Eichengreen píše, že možnosti jsou v podstatě jen dvě.

První možnost je ta, že evropští lídři umožní zemím jako Irsko a Řecko odepsat část dluhu. Mechanismus by mohl být ten, že ochranný val – tedy EFSF – poskytne garance pro nově vydané diskontované obligace, které řecká a irská vláda nabídnou investorům výměnou za staré dluhopisy. Tím se řecké a irské státní dluhy stanou uříditelnými a udržitelnými a země se budou moci podřídit novým přísnějším pravidlům od roku 2013. Bude to ovšem znamenat velké ztráty pro francouzské a německé banky.

Alternativou je, že Unie znovu promyslí své záchranné plány. Úrok, za nějž si EU společně s Mezinárodním měnovým fondem půjčuje, činí šest procent, a ten by se měl výrazně snížit. Velikost ochranného valu (EFSF) se bude muset zvětšit asi třikrát. A nakonec se vydají evropské dluhopisy, za které státy vymění své vlastní dluhopisy, maximálně však do výše 60 procent HDP (zbytek dluhu si budou muset státy financovat samy, skrze vlastní obligace).

Ekonom Philippe Legrain upozorňuje, že evropští lídři musejí čelit faktům. Jejich strategii na řešení krize se zoufale nedaří. Dluhový problém se zhoršuje, nikoli uklidňuje. Vznikají politické konflikty uvnitř zemí i mezi nimi. Populismus je na vzestupu. A nikdo není ochoten pojmenovat problém, který leží v evropském bankovnictví. Toto je krize evropských bank, nikoli krize eura.

Evropské banky stály ve středu finanční krize: kupovaly si mizerné americké dluhopisy, financovaly španělský a irský realitní boom, rozmach islandského bankovnictví, rozmach Dubaje, řecký život nad poměry a kdovíco ještě. Nyní banky drží hory dluhu a mnohé z nich nejsou likvidní. V jádru „krize eura“ je ve skutečnosti boj o to, kdo zaplatí bankovní ztráty.

„Záchranný balík pro Irsko“ je ve skutečnosti vysoce úročená půjčka 20 000 eur na jednoho Ira, která má sloužit k záchranně německých, britských a francouzských bank. Správnou cestou je přinutit banky jít pro nový kapitál na trh a konvertovat dluhy bank na akcie. A nejslabší banky bude třeba zavřít.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].