0:00
0:00
Audit Jana Macháčka25. 11. 20093 minuty

Konec krize. Nebo ne?

Astronaut
Jan Macháček Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Můžeme si konečně oddechnout? Krize končí? Podle většiny indikátorů hospodářská krize opravdu končí, ale místo odpočívání je přeci jen lepší zůstat ve střehu. A na otvírání šampaňského si musíme ještě dlouho počkat.

Statisticky měřeno, recese leckde v Evropě už skončila, přesto pořád nelze vyloučit další propad (krize typu písmena W) nebo nevýrazný růst v příštím roce. Zkrátka o písmenech V, U, L, se stále můžeme dohadovat.

Nejprve ale k dobrým zprávám. Včera bylo oznámeno, že index důvěry mezi byznysmany v Německu (tzv. Ifo index) nečekaně vzrostl. Tento „předstihový ukazatel“, může být docela spolehlivý, například proto, že v opačném gardu, tedy na začátku roku 2008 předvídal docela spolehlivě recesi.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku Německo dosáhlo růstu 0,7 procenta. Technicky tedy skončila recese, protože růst tu byl už v druhém čtvrtletí. Povzbudivé je, že růst je tažen investicemi. Prezident Institutu IfoHans-Werner Sinn prohlásil, že „Německo si vypracovává cestu ven z krize“ (jak německé!).

Jenže zároveň je zjevné, že se v příštím roce nebude konat žádný zázrak. Předpokládá se, že i v příštím roce budou německé firmy dále propouštět a přizpůsobovat firmy nové, nižší úrovni produkce a to bude mít zase zpětný efekt na poptávku.

Banky se navíc budou stále potýkat s velkým objemem špatných úvěrů. A silné euro (vůči dolaru) sice podniky otužuje, ale vše má své meze.

Dobrou zprávou je, že nová německá vláda je považována ze strany investorů za docela kompetentní. Špatnou zprávou je, že ukazatele důvěry například ve Francii vůbec nejsou tak dobré jako v Německu.

Pak jsou tu Spojené státy. Růst ve 3. čtvrtletí činil 2,8 procenta, tedy mnohem méně než očekávaných 3,5 procenta. Existují obavy z toho, že jakmile skončí fiskální a měnové podpůrné efekty, hospodářství neporoste tak rychle, aby dokázalo vytvářet nové pracovní příležitosti. Spotřebitelská důvěra v USA je také slabší než se předpokládalo. Naštěstí už nikdo nečeká zhoršení, ale také nikdo nevidí důvody pro nějaké razantní zlepšení.

Ceny bydlení v USA rostou, růst se ale oproti létu, kdy byl také živen daňovými úlevami a podpůrnými programy, zpomalil.

A nakonec tu je bublina akciových trhů, především v Asii. Málokdo pochybuje o tom, že prudký růst akcií v posledním roce příliš neodpovídá globálním hospodářským vyhlídkám a že dojde ke korekci. A je otázkou, co pak taková „korekce“ udělá s celkovými ekonomickými vyhlídkami, náladou, expektacemi. Úterní prudký propad čínských akcií byl prvním varováním.

Česká ekonomika je velice silně závislá a provázaná s tím, co se děje v Německu. Vliv vývoje konjunktury v Německu bude proto pro nás zásadní, o něco méně zásadní, ale velmi důležitá jsou opatření české vlády.

Teprve uvidíme, jaký vliv na poptávku bude mít zvyšování daní, jak bude chování českých bank ovlivněno rostoucím objemem špatných úvěrů a též uvidíme, jestli české podniky už „přizpůsobily (opět podobná otázka jako v Německu) zaměstnanost nové úrovni produkce.“

A zde je ještě moje včerejší poznámka pro Radiožurnál o vyšetřování Evropské komise v ČEZ.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].