Když Britům stačí, že Orbán není jako Ceausescu
Maďarský premiér, americké schodky a evropské bubliny
Podle bývalého amerického ministra financí Lawrence Summerse je americký systém vlády nefunkční. Nikoli však přímo kvůli zablokované debatě o dluhovém stropu a zavřené vládě. Jde spíše o to, že se americká politická debata nechala unést diskusemi o dluzích a schodcích, tedy otázkami zcela irelevantními z hlediska dlouhodobých výzev pro USA, místo toho, aby se soustředila na klíčovou otázku růstu.
Zvýšený růst kromě vyřešení dluhových problémů také zvýší příjmy domácností a pozvedne americké bohatství oproti jiným národům. Kdyby se polovina energie, kterou američtí politici věnují rozpočtům a schodkům, věnovala růstovým vizím a strategiím, měla by Amerika zdravější veřejné finance i silnější postavení jako příklad ve světě.
…
Růstem se zabývá i Wolfgang Münchau, tentokrát však růstem v eurozóně. Všichni dnes prý berou za bernou minci, že před rokem 2008 byl silnější růst daný úvěrovou a nemovitostní bublinou, a všichni se jaksi smiřují s tím, že takového růstu už nedosáhneme a že je to vlastně dobře.
Bublina tu jistě byla, ale v případě jednotlivých zemí: ve Španělsku například určitě. V takovém Německu jsme ale před rokem 2008 měli opak bubliny – stagnovaly mzdy a ceny nemovitostí klesaly. Eurozóna se musí naučit dívat se na sebe jako na celek a z tohoto pohledu nebyl celkový růst v eurozóně před rokem 2008 bublinou. Kdyby Evropa vyřešila zdraví svých bank podobně rychle jako Amerika, mohla se klidně ke svému růstovému trendu vrátit.
…
Nestává se často, že komentátoři přiznají chybu. Anatole Kaletsky, který už půl roku chválí japonskou vládu pro odvážnou prorůstovou politiku, nyní přiznává, že se ve svém nadšení mýlil - a to kvůli tomu, že Japonsko příliš prudce zvýšilo spotřební daň. Kaletsky nyní dává za příklad Británii.
…
Británii pro změnu varuje včerejší editorial Financial Times, a to proto, že není schopna vytvořit stabilní a předvídatelné prostředí pro investory. Neví se, jestli bude vůbec ve své podobě existovat (Skotsko), a neví se, jestli nevystoupí z Evropské unie.
…
Maďarský premiér Viktor Orbán promluvil v Londýně a analytik časopisu Stratfor mu vše zbaštil i s navijákem, což je asi možné pouze v euroskeptické Británii. Svoje neliberální zásahy do ekonomiky, znárodňování penzí a klíčových odvětví i posilování úlohy státu vysvětlil svou prozíravou geopolitikou.
Evropská unie se jasně dezintegruje, Rusko se posiluje a koncentruje - a Americe je to jedno. Jedině silná úloha státu zajistí Maďarsku silnou vyjednávací pozici ve vztazích s Ruskem a Východem vůbec. Orbán prý sice není žádný Václav Havel, ale také to není žádný Ceausescu.
To jsme tedy dospěli hodně daleko, když se snobský britský intelektuál spokojí s tím, že premiér členského státu EU není jako Ceausescu
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].