0:00
0:00
Audit Jana Macháčka4. 1. 20123 minuty

Euro: prodat, či koupit?

Astronaut

Server iHNed.cz poskytuje čtenářům odkazy na různá zajímavá doporučení. Tak například dnes upozorňují bankéři z Morgan Stanley, že se mají eura prodávat a nakupovat ruské rubly, dolary a jeny. Den předtím zase upozorňuje Jim Rogers, že euro je naopak třeba nakupovat.

I když se normálně nezabývám světem rubrik typu osobních, podnikových či spotřebitelských financí (tématem tohoto sloupku je většinou politická ekonomie a otázky s tím spojené), tentokrát si neodpustím pár poznámek, které jsou určeny laikům, kteří možná mohou být podobnými titulky zaskočeni.

↓ INZERCE

1. Každý finanční velkoobchodník má pochopitelně svoje zájmy a říká věci také proto, aby se pokusil pohnout trhem směrem, kterým potřebuje a který se zrovna jemu hodí.

2. Názor ani jedné banky se slovem Morgan v názvu nepředstavuje nic, před čím by si měl obyčejný člověk obdařený selským rozumem sedat na zadek. Reputace J.P.Morgan je přitom o něco lepší než Morgan Stanley, ale stačí se podívat, jaké investice tyto banky doporučovaly (a samy dělaly) třeba v letech 2006 či 2007. J.P.Morgan přežila bez státní záchrany (i když bez záchrany ostatních hráčů by asi nepřežila), Morgan Stanley přežila díky státem organizované fúzi.

3. I malé dítě asi chápe, že pokud mi někdo říká, že mám něco prodat, a nezajímá ho, kdy a za kolik jsem to předtím koupil a na jak dlouho jsem si to uložil a za jaký úrok, je to trochu podezřelé.

Investiční rádci, kteří říkají „prodat“, patrně či většinou míní „bude to oslabovat“, ti, co říkají „koupit“, většinou míní „bude to posilovat“. Je to svého druhu hantýrka, ale asi je třeba si ji vysvětlit, protože ne každý tuto hantýrku zná.

4. „Koupit“ ve velkém znamená „uložit prostředky v“. Především v případě eura je rozhodující otázka, na jak dlouho uložit a za kolik: Na noc? Na týden? Na rok? Na pět let?

5. Zcela jiný pohled na věc má ten, kdo potřebuje euro k vypořádávání obchodů, a jinou motivaci může mít ten, kdo zrovna neví, co s volnými prostředky. Záleží na tom, do jaké míry jsou v eurech denominovány vaše příjmy a výdaje, jak jsou stanoveny splátky, smlouvy apod. Záleží na tom, zda a jak dobře jste zajištěn proti kurzovým pohybům.

6. Komu ti slavní investoři vlastně radí? Diverzifikace je asi vždy dobrá, a to i měnově (euro, švýcarský frank, dolar). Pokud má někdo eura prodávat nebo nakupovat, musí se vědět, kolik těch eur v košíku už teď má v porovnání s tím vším ostatním, tedy nejen s ostatními měnami, ale s nemovitostmi, zlatem apod.

7. Při vědomí toho všeho je můj skromný názor (čtenáře znovu upozorňuji, že nejsem žádný investiční expert) euro spíše držet či dokonce nakoupit. Euro je nyní hodně nízko, a pokud by nějaké periferní státy přece jen opustily eurozónu, zdá se spíše logické, že euro bude posilovat. Toho se také Němci (a němečtí exportéři) bojí jako čert kříže, jinak už by možná z eurozóny odešli.

8. Samostatnou kapitolou je budoucí kurz eura a koruny. Podle mého soudu bude tento kurz velmi volatilní a těžko předvídatelný a bude záležet na tom, do jaké míry se zpomalení v eurozóně dotkne českého exportu. O české koruně „Morganové“ nemluví, ale kdyby snad někdo jejich rady chápal tak, že má nakoupit koruny a prodat eura, tak se plete. O koruně prostě nebyla řeč


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].