0:00
0:00
Audit Jana Macháčka7. 5. 20132 minuty

Draghi je připraven jednat

Agentura Reuters, Joseph Stiglitz a The New York Times

Astronaut

Agentura Reuters popisuje, jak se šéf Evropské centrální banky Mario Draghi odchýlil od předem připravené řeči a pravil, že ECB je připravena znovu jednat („we stand ready to act again“).

Na téma negativních úroků z vkladů u centrální banky Draghi prozatím řekl: „Existuje mnoho komplikací a možných důsledků, které musejí být pečlivě prozkoumány, a ECB se je rozhodla studovat a analyzovat, aby mohla jednat, bude-li třeba.“

↓ INZERCE

Trhy zareagovaly velmi pozitivně a možnost negativních úroků z depozit berou stále velmi vážně.

Joseph Stiglitz napsal pro blog na iMF, že současná atlantická krize jen demonstruje, že trhy nejsou efektivní a přirozeně nesměřují k rovnováze a že americké i evropské snahy opravit ekonomiky nejdou dostatečně daleko a je tu velké riziko, že se krize zase vrátí. V krizi jde prý především o strukturální transformaci ekonomiky založené na výrobě v ekonomiku založenou na službách. Nerovnováhy nejsou příčinou krize, ale jejím symptomem.

Slovinsko bude podle agentury Reuters privatizovat největšího telefonního operátora a největší banku. V tomto ohledu je skutečně pozoruhodné, jak je teprve dnes Slovinsko pod tlakem trhů nuceno činit domácí úkoly, které všechny transformující se ekonomiky většinou učinily již v 90. letech, a jak dlouho to Slovinsko bez těchto kroků vydrželo. Ke Slovinsku ještě jednu maličkost, která se týká důvěryhodnosti a smysluplnosti ratingových agentur. Slovinský rating byl agenturou Moody’s snížen na úroveň investičního odpadu, ale tamější dluhopisy se prodaly (abychom použili okřídlený výraz bývalého primátora Igora Němce) „nadmíru báječně“.

Deník The New York Times se v analýze vrací k pátečním datům o nově vytvořených pracovních příležitostech. Privátní sektor jich vytvořil tolik, že výsledky předčily očekávání optimistů. Děje se tak navzdory tomu, že americká vláda již několik měsíců prudce škrtá a pracovní místa ruší. Je to dobrá zpráva a pomůže i Evropě.

Prestižní americký časopis Foreign Affairs uveřejnil obsáhlou esej o iluzi fiskální přísnosti z pera Marka Blytha.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].