0:00
0:00
Audit Jana Macháčka2. 6. 20112 minuty

Další díl řecké tragédie

Astronaut



Greek Tragedy Autor: Globe Media / Reuters

V týdeníku Spiegel je ilustrativní graf, který ukazuje zhoršující se ekonomická čísla Řecka.

V tomtéž časopise vyšel před týdnem důležitý text, který popisuje jedovatá a toxická aktiva (jako jsou třeba řecké a irské dluhopisy) v bilanci Evropské centrální banky, respektive v bilanci propojeného evropského systému centrálních bank, což je trochu něco jiného než ECB samotná.

Pokud se nemýlím, tohle se týká něčeho podobného, jako jsou periodicky se vynořující debaty v České republice o ztrátách České národní banky. Stačí například relativně malý pohyb kurzu, a centrální banka se ocitne ve ztrátě.

To ale vůbec nevadí, především proto, že smyslem existence centrální banky (i když má účetní bilanci) není přece vytváření zisku, ale zajištění měnové stability.

Podle mého soudu by vznikl problém teprve ve chvíli, kdyby špatné dluhopisy v bilanci byly hlavní silou inflačních tlaků. To se však zatím neděje.

Bude-li ECB nucena zbavit se špatných dluhopisů a nějak je vyvést mimo bilanci, bude muset vzniknout něco na způsob „konsolidační banky“ pro celou eurozónu.

K témuž tématu psal včera také Martin Wolf, který na základě přednášky Hanse-Wernera Sinna z německého Ifo institutu vysvětluje, jak funguje systém vzájemného propojení: každopádně eurozóna bez větší fiskální integrace už jako model selhala.

Intra - eurosystem debt Autor: John Whittaker

A na závěr ještě hezký článek z Reuters o tom, jak eurozóně chybí Dominique Strauss-Kahn v hodině H.

DSK sice nikoho už moc nezajímá, ale buduje si obrovský krizový tým a chystá masivní protiútok.

Otázka je, kolik to bude stát a kdo to zaplatí. Kdyby to mohla platit ECB – jako řecké dluhy –, bylo by to jednoduché.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].