Babišovy dividendy
Stát má letos možnost získat z dividend skupiny ČEZ téměř 25 miliard korun. Ministr Babiš chce, aby firma vyplatila akcionářům celý loňský zisk. Je to správné, nebo ne?
Stát by letos mohl získat z dividend energetické skupiny ČEZ téměř 25 miliard korun. Andrej Babiš chce, aby firma vyplatila celý loňský zisk akcionářům.
Je to správné, nebo ne? Odpovědět si můžeme jednoduše dvěma větami. Pokud se nebude v brzké době (pět až osm let) stavět Temelín, je to rozhodnutí správné. Pokud by naopak měl ČEZ začít financovat stavbu Temelína, je to rozhodnutí nesmyslné. Můžeme asi odvodit, že stavbu Temelína v režii firmy ČEZ považuje tento ministr financí za nepravděpodobnou.
Kolegyně Julie Hrstková nazývá ČEZ „univerzální kasičkou“, s čímž bych s dovolením nesouhlasil. Politici v poslední době na tuto „univerzální kasičku“ moc nesahali, nejflagrantněji se to projevovalo v letech 2008 až 2010, kdy se ekonomika s nárazem krize hluboce propadla, ale ČEZ i tak generoval rekordní a vysoké zisky. Stát tehdy nesebral odvahu vzít si z ČEZ superdividendu na proticyklická opatření ve smyslu investic do stavebnictví a infrastruktury. Odpovědné jsou za to Topolánkova i Fischerova vláda.
Mimochodem v téže době ČEZ teprve dokončoval svou maďarskou, albánskou a balkánskou expanzi, štědře spolupracoval s EPH a J&T. Jak tyto investice z dob toskánských dovolených dopadly, všichni víme, a ať každý posoudí, jak byly peníze investovány.
Do historie ekonomické ignorance pak vejdou výroky představitelů Topolánkovy vlády o tom, že se nechtějí o superdividendu z ČEZ s ostatními akcionáři „dělit“.
Samozřejmě že je to ze strany Andreje Babiše PR, ve smyslu, že ministři ANO dokážou najít rezervy tam, kde je jiní nenašli. To je ale přece úplně normální a PR si dělají politici pořád (Babiš je politik, ne že není), zvlášť když je leccos pravdy na tom, že management ČEZ měl v investicích v minulosti „příliš volnou ruku“. Řečeno rétorikou Miloše Zemana – všimněte si, že jsme nenapsali, že to vedení ČEZ rozkradlo či nechalo rozkrást, protože na to nemáme důkazy.
Bylo-li to (bude-li to) dobré rozhodnutí, nebo ne, se vyjeví podobně jako s investicemi na Balkán, poznáme to nakonec až podle toho, jak efektivně stát získané peníze využil (využije). Pokud by z nich zvelebil infrastrukturu (a zamezil by krádežím a předražování), bude to správné, pokud se peníze rozkutálejí v neefektivních státních programech, bude to špatné.
Obecně asi platí, že navyšování výběru dividendy z ČEZ může vláda nyní dokonce několik let opakovat, protože firma je dobře zainvestovaná a aktuální potřeba nových investic je nízká. Mohutné investice do modernizace uhelných zdrojů jsou de facto dokončeny (nebo brzy budou), postaven je plynový zdroj, zvýšila se efektivita stávajících jaderných zdrojů a do obnovitelných zdrojů teď ČEZ díky politické atmosféře investovat nebude, protože to je vlastně „zakázané“ téma. ČEZ teď zkrátka může fungovat jako dodavatel hotovosti. Tedy pokud se nebudou dávat stranou peníze na Temelín.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].