0:00
0:00
Podcast17. 4. 20083 minuty

Hurá na Island

Poslanecký výbor pro veřejnou správu nyní kontroluje islandské termální prameny. Co se na nich asi změnilo od minulého června, kdy tam byli senátoři?

Astronaut

Poslanecký výbor pro veřejnou správu nyní kontroluje islandské termální prameny. Co se na nich asi změnilo od minulého června, kdy tam byli senátoři?

Poslanci to mají těžké. Návštěva českých senátorů na Islandu z minulého roku byla průlomová a nastavila laťku hodně vysoko. Jejich závěrečná zpráva obsahuje v pravdě převratná zjištění: „Teplá voda z přírodních pramenů je široce využívána pro vytápění, není neobvyklé, že tento systém ohřevu využívají Islanďané i v rekreačních chatách. Minerály silně obohacená voda je také používána pro výrobu kosmetiky a má mimořádně příznivé účinky na některá kožní onemocnění, především lupenku." Co k tomu nyní přidají čeští poslanci? Asi nic. Předseda výboru pro veřejnou správu Tom Zajíček bezelstně potvrdil, že si jen tuto zemi našel na internetu, a zjistil si, že tam už dlouho žádná poslanecká delegace nebyla.

↓ INZERCE

Upozorňování na rozmařilé zahraniční cesty do luxusních destinací je už novinářským evergreenem. Podle politiků však jen povrchním způsobem, jak si zajistit titulkový článek. Ale tentokrát si poslanci naběhli sami. Nejen že za poslední tři týdny procestovali poslanci 11 různých zemí, navíc poruší i slib z minulého podzimu, že více delegací nebude jezdit ve stejný rok do jedné země: letos bude tlačenice ve Vietnamu, Švédsku, Turecku, Řecku, Arménii, Finsku a Rakousku.

Přitom se ještě minulý podzim zdálo, že poslanci se ve svých cestovatelských choutkách umírní. Mohl za to skandál s golfovým turnajem poslance Pavla Suchánka a jeho kolegů – turnaj sice vyhrál, ale náklady nesmyslné cesty hradili daňoví poplatníci. I jeho kolegové si klepali na čelo, zda je správné z daní platit vyhlášenému sněmovnímu sportovci Suchánkovi devátý tenisový turnaj či třetí golfové klání. Proto přišla reforma, ovšem počesku. Nový gestor zahraničních cest – organizační výbor – schvaluje výlety opět jak na běžícím pásu.

Nezbývá, než se poohlédnout po inspiraci ze zahraničí. Takový švédský Riksdag stanoví poslancům finanční limit pro zahraniční studijní cesty. Tyto cesty nesmějí být v době zasedání parlamentu a každý poslanec může dostat maximálně 25 tisíc švédských korun na volební období a z těchto peněz smí pokrýt maximálně tři čtvrtiny nákladů. Pokud to nejsou nutné cesty výborů, zbytek si páni poslanci doplácí sami. Chytrá pravidla tedy ve světě existují, teď je jen otázkou, kdo je v Čechách prosadí.

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].