0:00
0:00
Rozhovor29. 10. 202418 minut

O židovství se u nás doma moc nemluvilo. Chtěla jsem se dozvědět víc a vidět Izrael na vlastní oči

Ukázka z knižního rozhovoru Ondřeje Kundry s Irenou Kalhousovou nazvaného Izrael ve stínu 7. října

Někdy ve svých dvanácti, třinácti jsem začala číst knihy, jež napsali lidé, kteří přežili holokaust. To pro mě bylo další nové téma, jež mě úplně pohltilo. 
Autor: Matěj Stránský

V jednom z vašich medailonků stojí: „Irena Kalhousová je ředitelkou Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově, kde také přednáší na Fakultě sociálních věd. Dříve působila jako výzkumnice v Institutu bezpečnostních studií v Tel Avivu a jako hlavní analytička v pražském Institutu bezpečnostních studií. Specializuje se na Izrael, arabsko-izraelský konflikt a bezpečnost na Blízkém východě. Vystudovala doktorát na London School of Economics and Political Science, magistra na Univerzitě v Cambridgi a bakalářský titul má z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.“ Po jeho přečtení by asi málokdo tipoval, že jste na Pražské konzervatoři studovala hru na lesní roh. Jak se to přihodilo?

Jsem z částečně hudební rodiny, tatínek je jazzový klavírista. Za komunismu byl kapelníkem v Banjo Bandu Ivana Mládka. Narodila jsem se deset let před sametovou revolucí, v době komunistické šedi a nudy. Rodiče chtěli, abychom oba s bratrem byli hudebníci mimo jiné i proto, že doufali, že nám hudba umožní trochu volnější život, který nebude nutně navázaný na loajalitu ke komunistické straně. A že tu a tam díky téhle práci budeme moci vycestovat ze zavřené země do zahraničí. Revoluce vše uvolnila, ale o mém směřování už bylo rozhodnuto, takže jsem po základní škole nastoupila na Pražskou konzervatoř a začala studovat hru na lesní roh.

↓ INZERCE

Jak jste se k němu dostala?

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc