0:00
0:00
Podcast28. 3. 20083 minuty

Fetiš 12,5

Ekonomičtí experti ODS trvají na poklesu daní na 12,5 procenta. Zní to krásně, ale problémy daní jsou jinde.

Astronaut

Ekonomičtí experti ODS trvají na poklesu daní na 12,5 procenta. Zní to krásně, ale problémy daní jsou jinde.

Už máte podáno daňové přiznání z příjmu fyzických osob? Už vám na finančním úřadě řekli, že nemusíte mít jejich razítko na přiznání pro zdravotní pojišťovnu? Nostalgicky jste naposled podali společné zdanění manželů? Posledním březnem ale změny nekončí. Každý rok nám politici nadělují nová daňová pravidla. Minulý rok jsme platili podle Sobotky, nyní platíme podle Sobotky říznutého Kalouskem a příští rok budeme platit dle Kalouska. A rok na to? Nevíme, ale zase to bude jinak. Poplatníci smutní, daňoví poradci slaví.

↓ INZERCE

K poslední změně daní z příjmu fyzických osob by asi vůbec nedošlo, kdyby vládní politici ve své reformě nenechali šlendrián. Příští rok se má daň snižovat z 15 na 12,5 procenta, ale zároveň se snižují i slevy na dani. Výsledkem by bylo, že by lidé s průměrným příjmem platili přespříští rok na daních více. To vše už ale víme. Nově se politici hádají, jak to napravit. A rýsuje se reálná hrozba, že vše ještě víc zhorší.

Kalousek navrhuje snížení sociálního pojištění z 12,5 na 11,5 procenta. Ale daň chce nechat na 15 procentech ze superhrubé mzdy. Druhá varianta zní snížit daně z 15 na 12,5 procenta, zvednout daňový bonus na dítě o 220 korun měsíčně, ale pojištění nechat na nynější výši.

ODS zareagovala absurdně. Jako by jí nestačila ostuda s reformou, která reálně zvyšuje daňové zatížení středního stavu, nyní při debatě o nápravě ekonomický expert ODS Michal Doktor argumentuje tím, že „sazba 12,5 procenta je nadále váženým a respektovaným symbolem ODS". Takže prosazuje druhou možnost: nižší daně, stejně vysoké pojistné. Pokud tedy přespříští rok budete platit na celkovém daňovém zatížení více a v ještě nevyváženějším systému, poděkujte za to do poslancům z takzvané Tlustého frakce, kteří osvědčují ideologickou urputnost, kterou kdysi Václav Klaus velebil jako „ódeesácké myšlenkové schéma".

Reálně uvažujícímu ekonomovi je jasné, že lepší cestou je snižování pojistného. Když před rokem OECD porovnávala podíl pojistného na struktuře daňových příjmů, došla k tomu, že průměr je kolem 23 procent. Ale rekordman Česko mělo 38,3 procenta. To se Topolánkův kabinet snaží měnit, ale stále máme jedny z nejvyšších odvodů v Evropě. Na místě je tedy snižování sociálního pojištění. A pokud něco v daních měnit, tak absurdně rozsáhlé škály paušálního uplatnění odpočtů. Jenže to by nejsilnější vládní strana nesměla mít před očima vysněné číslo – 12,5.

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese

podcast.respekt.cz


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].