0:00
0:00
Podcast28. 4. 20083 minuty

Brownův pád: britské déjà vu

Setrvalý pád britského premiéra Gordona Browna se podobá příběhu Johna Majora. Být pokračovatelem i novou krví zároveň prostě nejde.

Astronaut

Setrvalý pád britského premiéra Gordona Browna se podobá příběhu Johna Majora. Být pokračovatelem i novou krví zároveň prostě nejde.

Současný předseda vlády Velké Británie dostal zásah z nečekané strany. Jako by nestačilo, že podle současných průzkumů by ztratilo křeslo na 130 labouristických poslanců a opoziční konzervativci by získali pohodlnou většinu. Ještě přišla rána do zad. Bývalý fundraiser strany a důvěrník předchozího premiéra Lord Levy v rozhovoru prohlásil, že Tony Blair nevěří v budoucí výhru Browna ve volbách. Blair to samozřejmě ihned kategoricky popřel, ale Britové vědí své. Například to, že není daleko od pravdy.

↓ INZERCE

Zamlklý skotský workholik tak začíná připomínat neslavný osud jiného pozapomenutého premiéra – konzervativce Johna Majora. Ten nastoupil také po výrazné osobnosti. V roce 1990 rezignovala nečekaně Železná Lady Margaret Thatcherová a její letitý kabinetní kolega Major těsně vyhrál boj o nástupnictví. Podobně jako nyní Brown u labouristů se neúspěšně snažil zároveň tvrdit skalním konzervativcům, že pokračuje v politice Thatcherové, a nespokojencům zase tvrdil, že je úplně jiný.

V roce 1992 přišla nejhorší chvíle Majora – Černá středa, kdy po vyhazovu miliard liber z okna přeci jen Británie musela potupně vystoupit z ERM, přípravky na společnou euroměnu. Takový nezdar se měl schopnému Brownovi vyhnout. Vždyť to byl podle většiny Britů mnohem více on jako ministr financí než Blair, kdo stál za prosperitou ostrovů v poslední dekádě. Jenže pak přišla hypoteční krize, zhroutily se mezibankovní úvěry a Brown musel udělat to, na co by jinak nikdy nepomyslel – podobně jako labouristé ze 40. a 70. letech znárodňovat (jenže tentokrát z donucení).

Další podobnost leží v tragickém vztahu k Evropě. Za Majora brutálně stranu poničil boj o euroskeptický odkaz Thatcherové, zesílený ponižující Černou středou. Brown to má jiné, ale s podobnými důsledky: Britové mu deset let fandili, když brzdil Blairův evropský entuziasmus. Jenže nyní musí sám nabídnout vizi Británie v Evropě. A Brown jen bezmocně tápe a trapně jezdí podepisovat Lisabonskou smlouvu s několikahodinovým zpožděním, jen aby ho nevyfotili v jedné řadě s premiéry „euronadšených" zemí.

Ostrovní déjà vu samozřejmě není nic výsostně britského. Známá poučka, že pokračovatelem i novou krví nelze být zároveň, zakouší političtí lídři i v mnoha jiných státech. Nicméně nikde jinde to není tak učebnicové jako v nyní Británii.

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].