0:00
0:00
Analýza27. 5. 20094 minuty

Nová tvář Asie

Jaderný test v severní Koreji i proces s barmskou disidentkou Su Ťij – to jsou dvě čerstvé události, které zahýbaly celým světem. Nemohl se jim vyhnout ani čerstvě skončený summit mezi Evropou a Asií ve vietnamské Hanoji a zdá se, že za sebou nechává zprávu o zajímavém obratu. Čechy může těšit fakt, že díky předsednictví EU jsou u toho.

 
Autor: Globe Media /  Reuters

Konec mlčení
„Tohle je typické, když chtějí politici udělat deklaraci o všeobecném porozumění, zkazí jim to něco fatálního,“ usmívá se asijský korespondent týdeníku The Economist Dominic Ziegler a mizí s poznámkovým blokem v chodbách hanojského kongresového centra – obří budovy využívané k obchodním fórům a sjezdům vietnamské komunistické strany. O politiku a byznys v asijském podání jde i tentokrát. Asijsko-evropský summit (ASEM), probíhající od víkendu za účasti čtyřiceti zemí včetně Česka v hlavním městě Vietnamu, měl původně za cíl jen obecné body jako spolupráce obou kontinentů v otázkách krize či chřipkové pandemie.

Ta fatální věc, o které mluvila většina zahraničních novinářů po celou dobu summitu, se týká pondělního jaderného pokusu Severní Koreji, který se odehrál jen pár hodin před zahajovacím ceremoniálem. Korea v podzemí odpálila pokusnou atomovou bombu, chvilku poté i zkušební rakety krátkého doletu.

Korejská akce, už druhá v rozpětí jediného měsíce, vyvolala okamžité bouřlivé reakce po celém světě. Za hrubé porušení mezinárodního práva jej včera označili představitelé rady bezpečnosti OSN, americký prezident Barack Obama dokonce za „smrtelnou hrozbu pro svět“. Důležitost a nebezpečnost testu podtrhla i odmítavá reakce dosud mlčící asijské velmoci – Číny, která spolu s dalšími asijskými zeměmi udržuje severokorejský režim při životě. Na rozdíl od EU nebo Spojených států totiž odmítá vůči Severokorejcům zavést obchodní sankce.

Summit ve Vietnamu nepřinesl v tomto ohledu nic zásadního – vrcholem je odsuzující memorandum jeho účastníků, sankce ze strany dalších asijských zemí zůstávají stále mimo hru. Určitá naděje na proměnu politického smýšlení v samotné Asii se ale v průběhu vietnamských jednání přece jen objevila. Původní program zastínilo totiž kromě severokorejské bomby i téma soudního procesu s barmskou disidentkou Su Ťij.

Až dosud na podobná témata ostatní asijské země vůbec nereagovaly, teď jej nadneslo hned několik z účastníků summitu,“ říká čerstvě po skončení jedné ze schůzek v útrobách kongresového centra český ministr zahraničí Jan Kohout. Právě on zastupuje v Hanoji spolu s eurokomisařkou pro vnější vztahy Benitou Ferero-Waldner Evropskou unii. „Unie už vůči Barmě uplatňuje sankce, víc dělat nemůžeme. Teď jde o reakci Asie, a právě to se snažíme při všech rozhovorech vysvětlovat,“ říká Kohout.

EU po asijsku
Prohlášení několika asijských vlád o tom, že Barma „má problém“, nezní nijak zásadně. Oproti předchozímu tichu je to ale skutečně posun a jednání Evropy s Asií na stejné téma budou pokračovat.

Další zastávkou evropské delegace je Kambodža a partnerem do diskuse sdružení, které někteří komentátoři označují za rodící se asijskou obdobu Evropské unie – ASEAN. Vše je ještě v zárodku, celkem deset východoasijských zemí se ale už shodlo na tom, že od roku 2015 by měl mezi nimi začít fungovat volný trh. A jak dodávají někteří komentátoři – právě taková organizace může být v budoucnu i tahounem společenských změn nejlidnatějšího kontinentu.

Jak už bylo řečeno, osud ASEANu je zatím nejistý. Většina jeho členů hovoří především o zachování co největší suverenity a vedle představy o klíčící demokracii stojí fakt, že čínští nebo malajští politici lidem rostoucí blahobyt vysvětlují jako výsledek práce autokratických režimů. „Díky cenzuře médií a všudypřítomné propagandě tomu většina populace věří,“ krčí rameny západní pozorovatelé. Navíc ekonomická krize zřejmě dopadne na Asii ještě drtivěji než na Evropu a už dnes se na východě objevují hlasy o tom, že problémy způsobila právě těsná spolupráce Asie se zbytkem světa.

Ale nepředbíhejme. Hanojský summit vnesl do podobných diskusí dávku optimismu. Většina politiků tu vystupovala s prohlášeními odsuzujícími protekcionismus a volala po ještě těsnější spolupráci s Evropou. A to může znamenat i další šanci na diskuse o Barmě nebo třeba sankce proti Severní Koreji.


Tomáš Sachr, Hanoj


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].