Nazdar, hazard
Dokažte nám, že jsou u vás problémy s hazardem. My s tím pak možná něco uděláme. Třeba i zakážeme herny, kde se porušuje zákon.
Takhle nějak by se dal popsat nejnovější postup ministerstva financí vůči obcím, které na svém území nechtějí mít hrací automaty. Zní to dost absurdně. Ale v Česku, vyhlášeném mimořádně benevolentním přístupem k provozování hazardu, je to vlastně přelomová událost. Postup ministerstva teď ukáže, do jaké míry lze brát ochotu úřadu obcím s hazardem pomoci vážně. Z náznaků se dá vyčíst, že zlatá éra heren a kasin se v Česku chýlí ke konci.
Tažení proti hazardu v českých obcích má vždy ten samý scénář. Zastupitelé odhlasují, že chtějí na svém území omezit počet hracích automatů. Na chvíli to funguje, ale potom se hazard znovu vrátí – a v daleko nebezpečnější podobě. Automaty vystřídají takzvané videoterminály, což je v principu úplně stejná mašinka jako automat, až na to, že se v ní hraje o řádově vyšší částky a obce nad nimi nemají vůbec žádnou kontrolu. Příklad za všechny: v Bohumíně měli 144 hracích automatů, jejich počet snížili na 33, do dvou let ale se jim ve městě objevilo 70 videoterminálů.
Může za to speciální povolení ministerstva financí z roku 2003 (šité na míru společnosti Sazka), podle kterého provozování videoterminálů nepodléhá kontrole obcí, schvalovat a zakazovat smí jenom ministerstvo.
Z pohledu starostů se může zdát, že si z nich státní úředníci dělají legraci. Skutečnost je spíš ale blízká tomu, co před časem popsal bývalý šéf Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Pavel Němec:"lidé mající za úkol hlídat hazard v Česku, jsou kvůli personálnímu podstavu natolik zavalení prací, že se z nich stali pouzí „povolovači". Na smysluplné dohlížení nad hazardem jim nezbývají síly.
A videoterminály zažívají v Česku nevídaný boom: každý rok jich je o 50 % víc: minulý rok už čtyřicet tisíc ze sta tisíc herních zařízení, na kterých se dá hazard provozovat.
I když věci se teď začínají měnit. Starosta Litvínova poslal ministerstvu financí policejní záznamy o tom, jak se ve třech hernách s videoterminály porušují zákony – provozovatelé tam nechávají hrát nezletilé děti. Ministerští úředníci slíbili, že hernám odeberou licenci. Řízení prý bude trvat jen „několik týdnů“.
Logické by samozřejmě bylo, aby kontrolu nad hernami – ať už jsou v nich hrací automaty, videoterminály nebo rulety – měla sama města. Stát už po několikáté slibuje, že příslušný zákon je na spadnutí. Realita byla až dosud taková, že všechny pokusy přísně regulovat hazard padly akorát tak pod stůl. A ministři financí šli společnostem provozujícím hazard – hlavně již zmiňované Sazce – na ruku.
Jistou naději ovšem skýtá úřednický ministr Eduard Janota, který si zakládá na svém obrazu racionálně uvažujícího technokrata. Stát sice omezením hazardu přijde o stovky milionů z daní a poplatků, na druhou stranu se tak zamezí daňovým únikům dosahujícím v hazardu podle odhadů stejných částek a podaří se dostat pod kontrolu odvětví ovládané z velké části mafiány napojenými na obchodníky s drogami a organizátory prostituce. Jestli je Janota skutečně tím, kým se jeví být, tak budou o novém zákoně regulujícím hazard už v září hlasovat poslanci. Příštích několik týdnů zároveň naznačí, do jaké míry je tahle naděje reálná.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].