0:00
0:00
Analýza21. 5. 20093 minuty

Kalouskova pravicová sebevražda

Miroslav Kalousek definitivně potvrdil, že se rozhodl odejít od lidovců. A zároveň svými vyjádřeními posílil spekulace, že uvažuje o založení nové konzervativní partaje.

 
Autor: Milan Jaroš

Ostatně právě v těchto dnech o tom vyjednává s hnutím zdejších starostů. Jako důvod svého kroku Kalousek uvedl, že tu chybí konzervativní subjekt, který by dělal politiku „nezadlužené budoucnosti“ a bojoval proti vysokým a plýtvavým státním rozpočtům. Lidovci jdou podle něj přesně opačným směrem a už prý není v jeho silách to změnit.

Kalousek svůj případný úspěch odvozuje od toho, že řada pravicových voličů je nespokojena s vývojem jejich tradičních stran (ODS a KDU-ČSL) a proto sáhne po nové nabídce. Háček ovšem je, že jeho partaj tou novou nabídkou není a nebude. Kalouska totiž voliči rozhodně nevnímají jako neokoukanou tvář a navíc si ho řada z nich spojuje s angažmá v několika dodnes nevysvětlených korupčních aférách.

Navíc analýza sociologických dat ukazuje, že skutečný hlad po nové konzervativní straně tu mezi voliči není. Naopak data celkem jasně ukazují, že konzervativní voliči nemají pocit, že by jejich zájmy, jako je důraz na podporu rodinné politiky, podporu reforem od sociální po veřejných financí až po nezadlužování státu, nezastupovala nějaká z dnes již existujících stran.

Založení nové strany by každopádně mohlo podle sociologů značně změnit zdejší politickou mapu. Z výzkumů veřejného mínění vyplývá, že Kalouskova nová partaj by mohla získat dvě až tři procenta na úkor lidovců. Vzhledem k tomu, že KDU-ČSL se dlouhodobě s šesti procentními body podpory potácí na prahu volitelnosti, ubrání části hlasů Kalouskem by znamenalo, že se lidovci nedostanou do Poslanecké sněmovny.

Protože ale nová partaj nemá podle výzkumů potenciál na zisk dalších hlasů, nedostala by se do parlamentu ani ona. A to by znamenalo, že ODS ztrátou přirozeného středového spojence a nezrozením nového dlouhodobě přijde o možnost vytvářet většinové nesocialistické koalice. Kalousek by tím pádem přišel o možnost prosazovat například z postu ministra financí svůj „konzervativní“ program, jehož potřebou dnes odůvodňuje právně vznik nové pravicové partaje.

Až doteď nedávalo Kalouskovo počínání tedy moc velkou logiku. Podle aktuálních informací by nová partaj každopádně neměla jít do voleb sama, ale v bloku s ODS, kde by Kalouskovi lidé dostali volitelná místa na kandidátce většího spoluhráče. To ostatně včera nepřímo potvrdil místopředseda ODS Ivan Langer s tím, že ODS by na své kandidátce mohla dát prostor „nezávislým lidem“. A právě tenhle tah už minimálně z Kalouskova pohledu logiku dává. V tandemu s ODS se hladce může dostat do sněmovny. Že i tato varianta ale bude znamenat smrt pro vytváření většinových pravicových koalic v Česku, bývalý šéf KDU už zřejmě neřeší.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].