0:00
0:00
Denní menu25. 10. 20163 minuty

Zoufalé americké muže čeká revoluce. Jejich budoucností jsou „růžové límečky“

Hillary Clinton
Autor: REUTERS

Jedním z nejnaléhavějších problémům prezidentky Hilary Clinton budou muži, tvrdí The New York Times. Američtí muži obecně jsou totiž v prachbídném stavu. Zde několik čísel.

  • Více než pětina mužů ve věku 20–65 let vloni neměla placenou práci. Zhruba dvacet miliónů, tedy dvě Česka.
  • Sedm miliónů amerických mužů ve věku 25–55 let už ani žádnou práci nehledá. Černoši převažují. Většina z nich podle studie Nicholase N. Eberstadta tráví čas před televizí a jinak nedělá celkem nic. Třetina přiznává drogy. Polovina bere prášky proti bolesti.
  • Polovina nezaměstnaných mužů hlásí vážné zdravotní potíže, fyzické i psychické.
  • Jenom 42 % absolventů vysokých škol (college) je mužského pohlaví, takže šance mužů se vůči ženám i do budoucna dále snižují. Šance na slušné zaměstnání bez vyššího vzdělání přitom nadále klesají a bude hůř - představte si jen, až začnou kamióny řídit roboti. Podle bývalého ministra financí Lawrence H. Summerse bude do roku 2030 bez práce třetina amerických mužů ve věku 25–55 let.
  • Muži jsou na tom hůře zdravotně než ženy, mnohem větší počet jich je ve vězení nebo mimo ně, ale se záznamem v rejstříku, což jim značně omezuje šance na další uplatnění.

↓ INZERCE

Změna ekonomického prostředí je zjevnou příčinou. Trump mužům slibuje návrat starých dobrých časů, většina ekonomů včetně konzervativních to však považuje za málo pravděpodobné. Hillary Clinton tvrdí, že během prvních 100 dní své vlády prosadí plán na obnovu infrastruktury ve výši 275 miliard dolarů. To jistě neuškodí, dlouhodobé systémové řešení to ale v žádném případě není.

Mluví se samozřejmě o potřebě reforem školství, rozvoji systému přeškolování a podpory vyššího vzdělávání. Vzhledem k tomu, že mezi demokraty a republikány v těchto bodech panují ideologické rozpory, není ovšem moc pravděpodobné, že by se demokratická prezidentka s Kongresem na něčem shodla.

V dlouhodobé perspektivě se prý muži budou muset mentálně rozloučit s „chlapskou“ prací v továrnách nebo za volanty aut („modré límečky“) a přistoupit na to, že jejich budoucností jsou „růžové límečky“ - práce ve zdravotnictví, vzdělávání či administrativě. Dnes muži v USA představují jenom 20 % zaměstnanců na základních a středních školách, 9 % zdravotních sester/bratrů, 16 % osobních asistentů postižených lidí apod.

Jak přesně to ale zařídit, není jasné. Komentář končí představami konzervativních analytiků o reformě systému invalidních důchodů, které by prý měly přestat být benevolentní a měly by polehávající chlapy namísto zalévání bebínek pivem motivovat k přeškolení a hledání nových možností. V každém případě by se demokratické prezidentce snaha o řešení „mužské otázky“ mohla vyplatit: jak vyplývá z následujících mapek Nata Silvera, kamioňáci totiž Hillary moc volit nehodlají.

Takto by dopadly americké volby, kdyby letos volili jenom muži:

Autor: FiveThirtyEight.com

A takto, kdyby šly k urnám jenom ženy:

Autor: FiveThirtyEight.com

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].