Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny označí Rusko za teroristický stát
Je to jen první krok. Navrhnu, abychom začali jednat o vypovězení smlouvy o přátelství, říká šéf výboru Marek Ženíšek
Po Lotyšsku a čerstvě také Estonsku plánují i čeští poslanci, že by Rusko kvůli válce na Ukrajině označili za teroristický stát. Estonský parlament tak učinil v úterý, kdy pro usnesení hlasovalo osmdesát osm z celkem 101 estonských poslanců. „Ruská taktika je definicí terorismu – snaží se vážně zastrašit lidi a ovlivnit mezinárodní společenství, aby méně podporovalo Ukrajinu. Neuspějí,“ komentovala rozhodnutí estonská premiérka Kaja Kallas.
Česká sněmovna to nicméně zatím nebude dělat jako celek. Důvodem může být to, že země momentálně předsedá Evropské unii a nechce zastávat stanoviska, s nimiž ne každý členský stát souhlasí. Proto se také nedávno Česko odmítlo připojit k iniciativně pobaltských států, které vystoupily ze skupiny zemí spolupracujících s Čínou. Udělaly to s argumentem, že tato kooperace nic nepřináší, a Peking se navíc chová autoritativně.
Jasně se tak proti Rusku v nejbližší době vymezí zahraniční výbor Poslanecké sněmovny: má jít o viditelné gesto, které neučiní všichni poslanci, ale jejich reprezentativní výbor. „Režim v Rusku je teroristický a používá teroristické metody. Zahraniční výbor k tomu přijme usnesení na svém příštím zasedání začátkem listopadu. Členové výboru o tom vedou diskuzi již od května tohoto roku,” řekl Respektu předseda zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09). Podle něj by však nemělo skončit jen u samotného označení.
„Debata se nikdy nevedla o tom, zda ruský režim vykazuje teroristické znaky, či nikoliv, na tom je většinová shoda od samého počátku. Debata se vede ohledně toho, co by po takovém usnesení mělo následovat. Osobně budu například navrhovat, abychom alespoň zahájili proces o vypovězení smlouvy o přátelství mezi Českem a Ruskou federací, která je dosud platná,” dodává Ženíšek.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].