Volby 2021: Češi zmrzlináři Babišovi nevěří, ale chtějí ho volit
Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi
ANO zatím vítězí
U výzkumů veřejného mínění, kterých vyjde do voleb ještě mnoho, je třeba konstatovat, že hlavní kampaň, která může ovlivnit směřování lidí u volebních uren, vypukne až koncem prázdnin a zejména v září. Nejčerstvější výzkum veřejného mínění - dělala ho agentura Median - v podstatě na prvních třech příčkách potvrzuje výsledky agentury CVVM z minulého týdne. I tady hnutí ANO Andreje Babiše vede a do sněmovny by se podle něj dostalo šest stran či uskupení: ANO, Spolu, Piráti + STAN, SPD, Přísaha a komunisté. Podle volebního modelu Medianu by ANO v říjnu vyhrálo volby se ziskem 26 procent, druhé by bylo uskupení SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) s 21,5 procenty, třetí koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) s 20 procenty. Koalice SPOLU tak oproti červnu o 1,5 procenta posílila, koalice Pirátů a STAN naopak o 1,5 procenta spadla. Pozice hnutí ANO se oproti červnovým výsledkům průzkumu agentury Median nezměnila.
Do sněmovny by podle červencového výzkumu proniklo i SPD, které kleslo na sedm procent, KSČM se šesti procenty a nové hnutí bývalého šéfa protimafiánského útvaru policie Roberta Šlachty - ten se ve výzkumu dostal se 6,5 procenty před komunisty. Sociální demokraté v něm zůstali pod hranicí pěti procent (4,5 procenta). Je nicméně potřeba počítat i se statistickou chybou: odchylka v případě malých stran činí přibližně půl procentního bodu, u velkých až 3,5 procentního bodu; výkyv je samozřejmě možný na obě strany. Zda by po volbách měla převahu “babišovská”, či naopak “protibabišovská” koalice, by podle červencového průzkumu Medianu mohlo záležet na zmíněné Přísaze (pokud bereme jako automatické, že SPD a KSČM by se přimkly k Babišovi). Robert Šlachta se však ještě nevyjádřil, kam ho to táhne - a až do voleb to ani udělat nechce.
Zmrzlina, nanuk a syn
Zatím nejvýraznější kampaň dělají propagační pracovníci hnutí ANO. Babiš začal zostra už před prázdninami vymezováním se proti uprchlíkům (to podle očekávání dělá hlavně SPD). Jeho slova dávala tušit, že jako hlavního nepřítele pro kampaň si nejspíš vybere Piráty - přišla totiž souběžně s rozšířením hoaxu na sociálních sítích, že Piráti chtějí lidem do bytů přidělovat muslimy k trvalému pobytu. Rozhodnutí Babiše a ANO, že bude kandidovat jako jednička za ANO v Ústeckém kraji, kde Piráty a STAN vede do voleb Ivan Bartoš, znamená, že tohle nejspíš bude Babišův tahák až do voleb. Aktuální facebooková pozvánka Andreje Babiše na sociálních sítích, kterou zve voliče, aby se s ním setkali v Průhonicích u zmrzliny, kterou jim vlastnoručně natočí, rovněž začíná vymezením se vůči Pirátům a STAN - a koneckonců i ta zmrzlina se v Průhonicích patrně bude točit patrně právě kvůli nim.
Piráti a STAN totiž o týden dřív sdělili, že se chystají rozdávat v kampani nanuky a výběru prý předcházela debata, která zohledňovala vliv jednotlivých druhů na životní prostředí a taky brala ohled na občany alergické na laktózu: proto nakonec místo populárního Míši vybrali jahodový sorbet. “Lízejte, než to zakážou!” zareagoval na to Babišův tým na Facebooku v parafrázi na titul knihy Sdílejte, než to zakážou!, kterou mu do kampaně sepsal jeho píárista Marek Prchal (a v pozvánce na “NAŠI klasickou českou vanilkovou a čokoládovou” slibuje: “Udělám všechno pro to, aby nám je Piráti nezakázali.“).
Zatím nejviditelnější slabinou kampaně Andreje Babiše je ovšem jeho syn, Andrej Babiš mladší. Přijel ze Švýcarska, zapojil se do pomoci lidem stiženým tornádem na jihu Moravy a začal veřejnosti vyprávět příběh o zlém a bezcitném otci. Naposledy se vyfotil s Miroslavem Kalouskem v triku NE, když se mu omluvil za hanlivé výroky svého otce.
Nečinnost kolem Koudelky
Kdo povede BIS poté, co řediteli služby Michalu Koudelkovi příští týden vyprší mandát, není pořád jasné. Premiér Babiš zatím nezjevil, koho chce v čele služby, zato je jasné, že Koudelku nechce v čele prezident Miloš Zeman - dlouhodobě ho například odmítá jmenovat do hodnosti generála. Andrej Babiš svůj problém posunul na bezpečnostní výbor sněmovny, ale jak popisuje vývoj text Poslanci stále nevědí, zda budou jednat o Koudelkovi, neudělal to v souladu s regulemi. A není tedy jasné, zda o novém šéfovi BIS budou v pátek vůbec jednat. Babiš totiž zatím neprojednal žádné jméno na vládě a bez konkrétního jména nemají poslanci bezpečnostního výboru o čem mluvit. Je tak možné, že se ani nesejdou. Co by bylo dál? Koudelka by příští týden skončil, vedení by se dočasně ujal jeho zástupce - a problém Babiše se Zemanem by byl dočasně vyřešen.
Jeden zákon dobrý, jeden ne
Každopádně v pátek mimořádně zasedá sněmovna - je to za poslední dva týdny už potřetí. Poslanci budou pokračovat v souboji, který rozehráli minulý týden, a půjde v něm o dva klíčové tisky. Vládní novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí je odborníky považována za dobrý krok: podporuje pěstounskou péči a pozměňovacím návrhem poslankyně Olgy Richterové by rušila ústavní péči pro děti do tří let. K hlasování o něm minule nedošlo, zejména Piráti totiž blokovali schválení zákona z pera SPD, který tomu předcházel. Ten naopak odborníci na sociální politiku považují za nehorázný: umožnil by odebrat dávky hmotné nouze nejchudším lidem v krizi bydlení třeba za “nevhodné bydlení”. I v pátek se Piráti a s nimi nejspíš další poslanci chystají zabránit hlasování Okamurovy strany o šikaně chudých, nicméně tentokrát by to podle plánu nemělo časově “vyblokovat” zákon o pomoci dětem bez vlastní rodiny. Dobrý zákon by měl předcházet na programu tomu špatnému.
Největší důvěru má Vojtěch, největší nedůvěru Babiš
Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění zkoumal, kdo z čelných představitelů země se těší důvěře občanů a kdo nedůvěře. Vyplynulo z něj, že nejvíce věří lidé ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO), důvěřuje mu 46 procent občanů. Se 39 procenty důvěry je na druhém místě předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Sloupek “nedůvěra” ani u jednoho z nich nepřevážil hodnotou sloupek “důvěra” - a jsou tedy jedinými ze zkoumaných, jimž více lidí věří, než nevěří. Nejvyšší nedůvěru si naopak výzkumníci zapsali u premiéra Andreje Babiše - nedůvěřuje mu 67 procent lidí. Druhým nejméně důvěryhodným představitelem země je podle výsledků průzkumu prezident Miloš Zeman (65 procent nedůvěry) a třetím pak předseda ČSSD Jan Hamáček, jemuž nedůvěřuje 62 procent občanů.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].