Víra, virus, potraty, pedofilie. Polská vláda manévruje před prezidentskými volbami
Vítězství vládního kandidáta Andrzeje Dudy už nemusí být stoprocentně jisté
Potrestat vězením za sexuální výchovu na školách, povolit účast dětí na lovu zvěře a prakticky zakázat potraty. To jsou občanské návrhy kontroverzních zákonů, kterými se ve čtvrtek zabýval polský Sejm. Díky vládní většině strany Právo a spravedlnost (PiS) v prvním čtení uspěly a putují do poslaneckých komisí k rozpracování.
Především návrhy o sexuální výchově a potratech budí v polské společnosti mohutné emoce. V prvním případě jde o iniciativu Stop pedofilii: podle jejího návrhu je nutné chránit děti před příliš brzkým vystavením skutečnosti, že existuje sex. A tím – aspoň v logice navrhovatelů - snížit počet dětských obětí pohlavního zneužití dospělými. Vězením by se trestala i “propagace pohlavního styku mezi nezletilými” - což je tak gumová formulace, že se do ní vejde i současná výuka na polských školách.
V případě zákona o potratech jde o další zpřísnění už tak přísného zákona. V Polsku je potrat nelegální s třemi výjimkami. Pokud hrozí smrt či zdravotní újma matce, pokud těhotenství vzniklo následkem znásilnění, a pokud je u plodu diagnostikovaná vážná zdravotní vada. Do této definice se vejdou jak krajní stavy, kdy se narodí mrtvé dítě či je zřejmé, že zemře krátce po porodu, tak diagnózy jako Downův syndrom. Občanská iniciativa, kterou podepsal téměř milion občanů, žádá vyškrtnutí této třetí výjimky za zákona.
To znamená konec legálních potratů v Polsku. Ročně jich proběhne kolem tisícovky. Až na jednotky případů je důvodem právě zdravotní diagnóza plodu. Tisíce až desetitisíce polských žen nicméně podstupují potrat nelegálně a pokradmu, nebo jezdí do zahraničí, například do Česka. Proti návrhu tak dokonce proběhla i přes protiepidemická opatření v polských městech demonstrace: v troubících autech, která pomalu projížděla ulicemi.
Jak sama vláda, tak opozice ovšem vědí, jak to s návrhy zákonů dopadne. Přinejmenším s návrhem na zpřísnění potratové politiky. Stejně jako v minulém volebním období - v komisích se z různých procedurálních důvodů zaseknou a světlo Sejmu už nikdy nespatří. I když řadě poslanců PiS se návrhy osobně zamlouvají, konflikt se zbytkem společnosti by byl příliš ostrý. Na druhou stranu nemohou smést návrh ze stolu, protože by si tím vládní strana znepřátelila své voliče. Na podpisových arších pod občanskými iniciativami jsou takřka výhradně její příznivci. A to se vládní straně nemůže hodit před prezidentskými volbami, které se kvapem blíží. Anebo možná neblíží.
Hlasování poštou
PiS si sice prosadila své, tedy změnu volebního zákona - a teoreticky je možné, že v Polsku se prezident i přes pokračující epidemii zvolí 17. května. Kdo chce, bude moci volit poštou. Až donedávna si mohla být byla vládní strana jistá, že je to ta nejlepší cesta, jak udržet ve funkci svého kandidáta, současného prezidenta Andrzeje Dudu. A to PiS nutně potřebuje, protože za současného rozložení politických sil by nestranický prezident (s pravomocemi, které mu podle ústavy náležejí) prakticky znemožnil straně dál vládnout.
Podle nedávných průzkumů sahá Duda po vítězství už v prvním kole. Už proto, že ostatní kandidáti nemohou vést kampaň, zato prezident je vidět. K volbám se přitom chystá jen třetina voličů, hlavně těch věrných vládní straně. Teď však PiS nenápadně začala měnit strategii, nebo aspoň naznačovat, že volby již nejsou tak jisté.
Ve středu pozdě večer předložila návrh na změnu ústavy, který by prodlužoval volební období současného prezidenta o dva roky, tedy na sedm let. To už několik týdnů prosazuje Jarosław Gowin, vlivný politik vládního bloku, který je proti konání voleb a po konfliktu s šéfem PiS Jarosławem Kaczyńským opustil křeslo vicepremiéra. Je to do značné míry jen manévr a gesto - k takové změně ústavy jsou třeba i hlasy opozice, která souhlasit nejspíš nebude. Chce, aby vláda vyhlásila stav živelné pohromy, čímž by se volby by automaticky odložily na dobu, kdy tento stav pomine.
Možná důležitější je, že PiS si od počátku války o konání prezidentských voleb nechává otevřená zadní vrátka v podobě doporučení ministra zdravotnictví Łukazse Szumowského. Ten si svým vystupováním získal velkou popularitu a coby respektovaný lékař by měl vynést soud, zda je hlasování bezpečné, či není. Měl to udělat tento týden, ale doporučení se pravděpodobně odkládá na týden příští. Od tvrzení, že “nic nenasvědčuje tomu, že by hlasování poštou bylo nebezpečné”, se mezitím ministr posunul k větě “žádný úřad nestojí za jediný lidský život”.
Důvodů, proč by PiS mohla nakonec couvnout, je několik. Před státní poštou stojí mamutí úkol: zorganizovat korespondenční hlasování během pěti týdnů, což je možná nezvládnutelné. Zadruhé začíná Polskem pomalu doutnat mírná nespokojenost. Zástupci byznysu žádají, aby vláda začala povolovat protivirová opatření, ale to je nepravděpodobné. Epidemie má sice v Polsku zatím mírný průběh, nicméně není pod kontrolou ani na ústupu. Navíc země testuje jen málo, v porovnání s Českem čtvrtinově. Jak bude vypadat nálada mezi lidmi v polovině května, je věštění.
A pak jsou tu nové průzkumy, které naznačují, že cesta Andrzeje Dudy do prezidentského paláce přece jen nemusí být tak hladká. Podle posledního zveřejněného průzkumu bylo konání druhého kola jisté. Jako hlavní vyzyvatelé se profilují umírněný lidovecký šéf Władysław Kosiniak-Kamysz a nezávislý kandidát Szymon Hołownia. V Polsku velmi populární postava na pomezí celebrity, publicisty a autora populárně teologických knih.
Oba jsou pro Dudu potenciálně velmi nepříjemní soupeři. Pro vládní stranu je nemožné ostřelovat je pro přílišný liberalismus nebo nedostatek vlastenectví. Uměřený Kosiniak-Kamysz je stálicí polské konzervativní politiky, manželka Szymona Hołownii je pilotkou u polského stíhacího letectva. Oba jsou dobří a spolehliví katolíci. Jak o Hołowniovi napsal respektovaný deník Rzeczpospolita, je “přesně takovým katolíkem, jakými většina Poláků je, nebo by chtěla být” - dokázal totiž spojit upřímnou víru s otevřeností a tolerancí.
Což také znamená, že by oba v případném druhém kole neodradili ani voliče liberální opozice, ani nerozhodnuté konzervativnější hlasující. Prohra vládního prezidenta je pak velmi reálná. PiS má v následujících dnech nad čím přemýšlet - a odklad sporných a pro budoucnost země klíčových voleb není vyloučený.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Orbán si jde za svým, Kaczyński začíná váhat
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].