0:00
0:00
Agenda27. 5. 20204 minuty

Těžké časy provokatérů. Koronavirus aroganci nepřeje

Poradce Dominic Cummings ohrožuje britského premiéra Johnsona

Klíčový poradce britského premiéra Dominic Cummings má problém. Veřejnost mu vyčítá, že nedodržoval koronavirovou karanténu, kterou sám pomáhal prosadit a zavést
Autor: REUTERS

Vychází politická výstřednost z módy? Tváří v tvář koronaviru se zdá, že političtí provokatéři, arogantní sólisté a kulturní válečníci neprochází právě nejlepším obdobím. Donald Trump kupříkladu systematicky zaostává za svým prezidentským vyzyvatelem Joem Bidenem. Brazilský excentrický prezident Jair Bolsonaro má třetinovou podporu voličů a čelí kvůli provokativním výzvám k nedodržování bezpečnostních opatření obviněním z genocidy - v neděli, když vyšel na ulici, dav skandoval „Vrahu!“ Svérázný „úspěch“ zaznamenali také britští konzervativci premiéra Borise Johnsona, kteří dokázali podle agentury YouGov snížit svůj náskok před labouristy o devět procent. I tady je důvodem sebestředné, provokativně arogantní chování v době celospolečenské krize. Pachatelem je muž, kterého letos v únoru týdeník The Economist označil za „křížence mezi Machiavellim a Rasputinem“, hlavní poradce premiéra Johnsona - Dominic Cummings.

Ten je v Británii předmětem fascinace už dlouho, jak to ostatně u šedých eminencí a zákulisních hráčů bývá zvykem. Nikdy nikam nezvolený samorost je považován za mozek Johnsonova vzestupu na nejvyšší politický post v zemi, za strůjce brexitu i drtivého volebního úspěchu konzervativců vloni na podzim (tedy do té míry, do jaké se Corbynovi labouristé nezvládli porazit sami).

↓ INZERCE

V Johnsonově vládě je považován za nejmocnějšího muže, který pohybuje figurkami po politické šachovnici, před kterým se třesou ministři a - podle všeobecného britského mínění - před nímž každé ráno klečí sám ministerský předseda. Fantazie v podobných případech jistě pracuje na plné obrátky, ale jisté je, že neochota podřídit svůj tým Cummingsovu vedení stála vládní kariéru ministra financí Sajida Javida, že premiér svého muže brání přes zjevné škody, které v tuto chvíli páchá na jeho vlastní reputaci - a že pondělní tiskovka zákulisního a vlastně neoficiálního člena vládního týmu pořádaná v zahradě vládní rezidence byla naprosto bezprecedentní a jenom podtrhla postavení, jaké v Johnsonově kabinetu hraje. V médiích i na sociálních sítích krouží otázka, kdo vlastně Británii vládne.

Nicméně tiskovka sama se nepovedla. Cummings ve zkratce čelí obvinění z toho, že s celou svou rodinou blatantně porušil restriktivní pravidla, když vyrazil na mnohasetkilometrovou cestu napříč Anglií do Durhamu ve chvíli, kdy měl on i jeho žena příznaky onemocnění covid-19. Pak si ještě vyrazil na výlet do  oblíbeného letoviska. Cummings se hájí složitou rodinnou situací a snahou zajistit péči o své děti v případě, že by nemoc měla o něj i manželky těžký průběh (připomeňme si, že sám Johnson skončil ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče), na výlet prý zase vyrazil, aby otestoval svůj zrak postižený v důsledku covidu.

Všechno to bude minimálně napůl pravda zároveň to zní bizarně a - což je nejdůležitější - to přesně zapadá do obrazu arogantního, sebestředného a mocí opilého muže přesvědčeného o tom, že stojí nad pravidly, protože pravidla jsou to, co on sám dělá a nařizuje. Což je obraz, který si Cummingsovi vytvořila britská veřejnost, a nejen o něm. Právě na principu nezkrotné individuální vzpoury proti pořádkům stojí pečlivě budovaný a opečovávaný obraz novodobých populistů, jakými jsou Johnson, Trump nebo Bolsonaro. A trochu se zdá, že doba se pod tíhou nebezpečí a rizika pohnula jiným směrem.

V každém případě Cummingsovi nikdo moc nevěří. 71 procent Britů si myslí, že porušil pravidla, která sám na své spoluobčany uvalil. I většina voličů konzervativců má za to, že by měl rezignovat. Prostorem krouží rozhořčené výpovědi lidí, kteří se kolektivnímu úsilí o zamezení šíření nákazy podřídili; často s bolestnými důsledky, třeba bez množnosti rozloučit se se svými umírajícími rodiči či partnery. Cummings náhle vypadá jako … třebas sebestředné hovado, když se nechceme uchýlit k ještě silnějším výrazům.

Vzpoura v tuto chvíli probíhá i v řadách konzervativních poslanců, několik desítek jich vyzvalo k odchodu poradce. Popularita i důvěryhodnost Johnsonovy vlády se rychle rozplývá. Tohle nejsou týmoví hráči, jimž se daří v době, kdy proti epidemii neexistuje jiná zbraň než právě jistý pocit sounáležitosti a ochoty táhnout za jeden provaz.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].