0:00
0:00
Agenda26. 6. 20223 minuty

Rusové snad skutečně věří, že mají právo vraždit, říká Zelenského poradce

V novém Respektu najdete rozhovor s Mychajlem Podojlakem, který za Kyjev vyjednával s Moskvou o ukončení války

Mychajlo Podoljak. Autor: Andrij Novikov

Prezidentský palác v centru Kyjevě je kvůli obavě z atentátu na Volodymyra Zelenského nebo jeho nejbližší spolupracovníky pořád přísně střežený. Kdo se chce dostat dovnitř, musí projít několika kontrolami a být dopředu ohlášen. Kdo není na soupisce, má smůlu. Ozbrojené vojáky doplňuje obrněný transportér v jedné z ulic. Poslední kontrola je přímo při vstupu do budovy, vchod je obložen pytli s pískem. Dům je trochu potemnělý, všechna okna mají zatažené záclony. Ale zdá se, že jinak vše funguje skoro jako před válkou.

Minimálně do té míry, že v něm úřaduje nejen hlava státu, ale i šéf jeho kanceláře a poradci. Tím nejdůležitějším z nich je Mychajlo Podoljak, původně novinář. Ve své místnosti má vojenskou přilbu, kdyby došlo k náletu. Na sobě khaki košili, kterou tu teď nosí každý; na podlaze leží různé páry tenisek. Klasické válečné pracovní oblečení zaměstnanců prezidentského paláce.

↓ INZERCE

Podoljak strávil devadesátá léta v Bělorusku a následně pracoval v opozičních médiích. Za to ho běloruská tajná služba v roce 2004 vyhostila. Jako novinář pak pokračoval na Ukrajině. V roce 2020 začal pracovat pro nově zvoleného ukrajinského prezidenta. Zelenskyj v něj má zjevně důvěru, po začátku války  měl Podoljak na starosti vyjednávání o jejím konci. „Byla to vlastně rutinní vyjednávací práce. Oni řekli svoje stanovisko, to bylo zcela ultimativní, my řekli svoje, a pak jsme je probrali. Nejvíc si pamatuju úplně neadekvátní ruské vnímání světa a jejich chování. Bohužel to vypadalo, že ruské elita nebo její zástupci, se kterými jsme jednali, snad skutečně věří vlastní propagandě. A věří, že na vraždění mají právo,“ říká Podoljak o schůzkách s Rusy v rozhovoru, který najdete v novém Respektu.

Domnívá se ale, že přerušená jednání budou časem pokračovat. „Určitě. Válka má několik směrů. Jeden z nich je kromě toho vojenského i diplomatický, vyjednávací. Aktuálně si Rusko dělá iluze, že dosáhne výrazných úspěchů na bojišti, protože má větší vojenskou sílu a víc lidí k dispozici. Proto teď jednání stojí. Začnou, jakmile my dosáhneme nějakých taktických úspěchů - a to se stane potom, co dostaneme zbraně, které potřebujeme, hlavně raketomety, protivzdušnou obranu a těžké dělostřelectvo,“ vysvětluje Podoljak.

Na otázku, co pro Ukrajinu znamená „taktický úspěch“, pak odpovídá: „O tom je lepší mluvit přímo s vojáky. Ti by řekli, jak je který postup důležitý. Ale obecně vzato, ano – mluvíme o velkém protiútoku a osvobození okupovaných území. Prostě až to budeme my, kdo bude mít iniciativu.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].