0:00
0:00
Agenda30. 1. 20233 minuty

Respekt: Pavel by se mohl setkat při konferenci v Praze s prezidentkou Tchaj-wanu

Peking už proti telefonickému rozhovoru s Cchaj Jing-wen protestoval

Cchaj Jing-wen
Autor: Corbis, Profimedia

Po telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským se nově zvolený prezident Petr Pavel v pondělí spojil telefonicky s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Na svém twitteru pak uvedl, že jí „poděkoval za gratulaci a ujistil ji, že Tchaj-wan a Česká republika sdílejí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budeme dále posilovat naše partnerství“.  Vyjádřil také přání, že se oba budou mít „možnost potkat osobně.“

Podle informací Respektu by schůzka mohla proběhnout ještě v průběhu letoška na některé z bezpečnostních nebo zahraničně politických konferencí konaných v Praze. Tchajwanská prezidentka by je mohla využít jako záminku k příjezdu do Česka, s Pavlem by se pak setkali mimo oficiální prostory Pražského hradu. Zda by se s ní sešel i premiér Petr Fiala, není jasné.

↓ INZERCE

Čína už proti Pavlově rozhovoru s prezidentkou Cchaj protestovala, Peking považuje Tchaj-wan za svoji odštěpeneckou provincii a vadí mu, když představitelé Západu na ostrov jezdí nebo jsou jen s představiteli ostrovního státu v jakémkoliv kontaktu. V tomto směru byl Pavlův telefonát přelomový: prezidentku kontaktoval v minulosti v době svého zvolení už pouze bývalý americký prezident Donald Trump; ze světových nebo evropských hlav států to až do Pavlova telefonátu neučinil nikdo další.

Končící prezident Miloš Zeman udržoval s Čínou těsné vztahy, vychvaloval tamní diktaturu a sliboval, že Peking bude do Česka investovat desítky miliard, k čemuž však nikdy nedošlo. Pavel k Číně zaujal opačný postoj – a podobně kritický k ní je i současný ministr zahraničí Jan Lipavský. Telefonát nově zvoleného prezidenta předchází březnové cestě předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na Tchaj-wan.

Na ostrově byl v roce 2020 šéf Senátu Miloš Vystrčil, loni v srpnu na Tchaj-wan přijela dnes už bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosi a její cesta vyvolala velké napětí mezi USA a Čínou.

Návštěva Pekarové-Adamové je další podobnou parlamentní cestou. Jak uvádějí zdroje Respektu, během jejího pobytu by měl být zveřejněn tchajwanský program pro podporu exportu českých firem na ostrov za stovky miliónů korun. Tchaj-wan je vývozcem moderních technologií včetně nedostatkových čipů.

Pavlovu cestu na Tchaj-wan očekávat nelze, Čína by to brala jako překročení červené čáry a hrozil by přímý konflikt, naopak v dalších měsících nový prezident fyzicky zamíří na Ukrajinu. Plánuje, že by tam jel společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, která ho přijela v sobotu v den jeho zvolení podpořit do Prahy. 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].