0:00
0:00
Agenda29. 11. 20206 minut

Odbrzdíme a uvidíme. Adventní experiment začíná

Rozvolnění platí od čtvrtka - skončí část restrikcí, ale i kompenzací

Autor: Milan Jaroš

Opatření proti koronaviru se od čtvrtka v celém Česku uvolní o jeden stupeň. Otevřít smějí všechny obchody a v omezeném režimu i restaurace. Částečně se také uvolní režim pro sport a kulturu. Rozhodla o tom vláda na atypickém jednání v neděli dopoledne. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného bylo rozhodnutí po zhruba hodinové diskusi jednomyslné.

Blatný začátkem týdne sliboval uvolnění už na pondělí, chystanou strategii tehdy popsal slovy „odbrzdíme a uvidíme“. Vláda byla pod tlakem kvůli kritice, že likviduje podnikatele, i když počty nakažených klesají a vládní systém PES už týden ukazuje, že k rozvolnění ze stupně čtyři tedy může dojít.

↓ INZERCE

Pravidlem při zavádění rizikových stupňů bylo, že zlepšení musí před rozvolněním trvat aspoň týden. To se naplnilo až nyní a je vidět, že vláda s rozvolněním spěchá. Proto se sešla na adventní neděli, byť původně bylo řečeno, že se čísla budou vyhodnocovat od středy do středy a případné změny budou vyhlašovány vždy až od dalšího pondělí (což nyní už neplatí).

S uvolněním tedy šlo těžko dál čekat, byť je zároveň zjevné, že v překotné předvánoční době - a s ohledem na sílící neochotu lidí cokoli dodržovat – půjde o hodně riskantní podnik. Zdržení na čtvrtek tedy dává smysl: je lepší ještě aspoň o chvíli déle brzdit než přestat a riskovat nutnost brždění v budoucnu, ke kterému se vláda už sotva odváží.

Zlepšení ohledně nákazy totiž zatím není zas tak přesvědčivé. Česko po více než měsíčním lockdownu už není nejhorší na světě, ale v některých krajích je situace o hodně horší, než je celostátní průměr. Celostátní index rizika, který vychází z počtu nakažených nebo z procenta pozitivních testů a podle kterého se posuny v tabulce PES odvíjejí, je od pondělí na úrovni 57. Tedy v pásmu 41–60 pro třetí stupeň, ale těsně pod hranicí pro čtvrté pásmo, kam navíc spadl tento týden i díky nové metodice výpočtu. Blatný ujišťuje, že ministerské modely vidí trochu do budoucnosti a slibují do čtvrtka ještě další zlepšení.

Do Vánoc bez dalších změn

V tabulce opatření z vládního systému PES se od čtvrtka posunou všechny kraje z červeného pásma čtyři na oranžové pásmo tři. Podle Blatného je „extrémně nepravděpodobné“, že by se na tomto stavu do konce roku něco dalšího měnilo.

Uvolnění na stupeň tři mimo jiné znamená konec nerovných podmínek v maloobchodě, které byly už dál stěží udržitelné. Už měsíc smějí mít v rámci krizových opatření otevřeno jen prodejny základního zboží. Povinně tak musely zavřít menší specializované prodejny, i když hypermarkety měly otevřeno a kromě potravin nebo drogerie prodávaly i další sortiment. V jiných zemích, například v Belgii, musely regály s nezákladním zbožím zůstat prázdné.

Sněmovna minulý týden vyzvala vládu k nápravě, skupina senátorů kvůli tomu dokonce podala ústavní stížnost. S posunem do pásma tři dělení prodejen podle sortimentu končí. Dál platí kapacitní omezení pro všechny: tedy jeden zákazník na 15 metrů prodejní plochy, aby se předešlo nadměrnému shlukování lidí v obchodech před Vánoci. Končí zákaz prodeje v neděli.

Od čtvrtka smí otevřít také restaurace, ale jen do 22 hodin, pro čtyři lidi u jednoho stolu a s omezením počtu hostů na polovinu kapacity. Výjimka platí pro restaurace v jídelních patrech obchodních center, kde dál nesmí zákazníci sedět, ale mohou si jídlo jen vyzvedávat a odnášet pryč.

Z dalších opatření dál platí povinnost nosit roušku všude ve vnitřních prostorech. Strop pro hromadné akce se zvedá z šesti osob na 10 osob uvnitř a 50 osob venku. Na svatbách, pohřbech a bohoslužbách se maximum zvedá z 20 na 30 lidí. Končí noční zákaz vycházení. U sportovních a kulturních akcí dál platí zákaz diváků. Otevřít smějí divadla a galerie, ale jen na čtvrtinu kapacity. S omezením budou moci otvírat i knihovny a nejrůznější služby, například kadeřnictví nebo kasina a herny. Končí zákaz pití alkoholu na veřejnosti.

Ve školách platí již oznámené otevření dalších tříd od pondělí 30. listopadu. Další rozvolnění má upřesnit ministerstvo školství, ale podle Blatného nejspíš od dalšího pondělí začne střídavá výuka i na středních školách. I s ní se počítá v tabulce opatření pro úroveň tři, nicméně školy podle Blatného nejspíš dají přednost tomu měnit režim až od pondělí místo čtvrtka.

Nic se nemění na chodu průmyslu a kanceláří, kde vláda ani dosud nijak nezasahovala. Dál platí jen doporučení pracovat v maximální možné míře z domova a pracovníky ve společných prostorech testovat.

Blatný uvedl, že vláda bude ve sněmovně znovu žádat o nouzový stav. Ten potřebuje k tomu, aby mohla opatření na úrovni tři dál vynucovat, protože obnášejí omezení ve volném pohybu osob a svobodě podnikání. Nouzový stav sněmovna schválila do 12. prosince a k jeho prodloužení je potřeba další hlasování. Podle Blatného bude pro tento účel připravena podrobná zdůvodňovací zpráva.

Konec kompenzací?

S otevřením obchodů, restaurací a služeb skončí také vládní finanční kompenzace. Provozovatelé zavřených obchodů si dosud mohli vybrat, zda budou čerpat podporu sami na sebe jako na podnikatele, anebo dotaci na mzdy pracovníků v rámci systému Antivirus. V něm mají povinně zavřené provozy nárok na stoprocentní kompenzaci mezd. Zavřené provozovny měly také nárok na příspěvek na nájemné, a to ve výši 50 procent za poslední tři měsíce.

Nyní vzniká otázka, jak férově naložit s podnikateli, kteří už mohou fungovat, ale jen částečně. Kromě hospod a obchodů smějí nově otevřít třeba i fitness centra, ale s početním omezením a povinností dohlížet na to, aby se cvičilo jen s rouškou.

Prezidentka České komory fitness Jana Havrdová už v České televizi prohlásila, že podle šetření mezi zákazníky za takových podmínek nikdo cvičit nepřijde a ve výsledku je nový režim stejný, jako kdyby dál platil zákaz otevřít. Pro sportoviště měla vzniknout speciální benevolentnější tabulka PES, o níž se nejspíš bude ještě dál vyjednávat. To však tvůrci systému zároveň PES kritizují jako jeho rozmělňování.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].