0:00
0:00
Agenda5. 3. 20204 minuty

Na zdraví! V Srbsku způsobuje koronavirus masivní infodemii

Denní menu: Výběr zpráv ze světových médií

Měření teploty v nemocnici ve Fu-čou, jihovýchodní Čína
Autor: CHINE NOUVELLE / Sipa Press / Pr

Prezident republiky uvítal epidemii koronaviru jako dobrý důvod pořádně si přihnout. Jeho ministr zahraničí po návratu z Pekingu označil virus a jeho šíření za součást „ekonomické války“ vedené nejmenovanými nepřáteli proti Číně. To není report z vysněné země Miloše Zemana, to je zpráva Rádia Svobodná Evropa ze současného Srbska. Země vyjednávající o vstupu do Evropské unie zatím v současné pandemii Covid-19 hlásí nula nakažených, ale má vážné potíže s „masivní infodemií“ - šířením falešných a zavádějících informací o koronaviru, které podle Světové zdravotnické organizace může dnešní, už tak dost vážný celosvětový problém ještě výrazně zkomplikovat. V nezvládnutelné záplavě informací o epidemii je pak pro lidi obtížné oddělit pravdu od lži a najít důvěryhodné rady a zprávy, na něž se mohou spolehnout. Organizace tak dokonce vytvořila speciální tým na vyvracení „povídaček a mýtů“ o koronaviru.

Počet nakažených novým typem koronaviru Covid-19 se přiblížil stovce tisíc, tři tisíce lidí zemřely, Itálie ve snaze zastavit šíření nemoci zavřela školy, Kalifornie a další tři státy USA vyhlásily výjimečný stav - a srbský prezident Aleksandar  Vučić přišel s receptem na záchranu. „Berte to tak, že si dělám legraci na svůj účet,“ prohlásil na tiskové konferenci po mítinku se zdravotníky a s epidemiology v Bělehradě. „Když mi řekli – a teď ze zpráv vidím, že podle Američanů je to zaručená pravda -, že koronavirus hyne, když ho zalijete alkoholem, došlo mi, že je to dobrý podpůrný důvod pro moji každodenní sklenku. Ale nejde o ten likér - jen jsem vám to tak chtěl říct.“

↓ INZERCE

Vučić přitom zapomněl upozornit na opakovaná varování Světové zdravotnické organizace, že řeči o léčivých účincích alkoholu na Covid-19 jsou lživé. A pak přišel se svým příspěvkem srbský ministr zahraničí Ivica Dačić. Po návratu ze dvoudenní cesty do Pekingu - kterou označil za „symbol solidarity srbského lidu s Čínou uprostřed epidemie koronaviru“ - vystoupil počátkem března v televizi s oznámením, že koronavirus je výsledkem zahraničního spiknutí cílícího na likvidaci čínské ekonomiky.

„Číňané jsou velmi opatrní lidé. Zatím s tím nejdou ven, zjišťují a dělají testy, ale podle toho, co mi řekli, mají podezření, že tahle věc není přirozená a vznikla někde v laboratoři. A teď je nutné odhalit, kde to vzniklo, proč, a jak se to dostalo do Číny,“ prohlásil ve státní televizi šéf srbských diplomatů, někdejší premiér a ještě předtím poradce srbského válečného vůdce Slobodana Miloševiče.

Srbské ministerstvo zdravotnictví na speciální webové stránce o stavu epidemie hlásí (ve zprávě ze 4. března 2020) v zemi zatím nula nakažených. V souvislosti s tím sdělily bezpečnostní orgány Srbska, že zvažují zahájit vyšetřování anonymního minutového klipu, který cirkuluje v aplikaci WhatsApp. V nahrávce prohlašuje neznámá žena, že jí její známý doktor z infekční kliniky v Bělehradě prozradil, že koronavirus je už v Srbsku a dva lidé už na něj zemřeli. Doktoři z kliniky dostali přísný zákaz o věci veřejně hovořit, tvrdí žena z nahrávky.

„Příslušníci oddělení pro boj s kyberzločiny intenzivně pátrají po autorce nahrávky, protože existuje vážný důvod k podezření, že se dopustila zločinného vyvolávání paniky a veřejných nepokojů,“ uvedlo k věci podle Svobodné Evropy srbské ministerstvo vnitra. Ve svém zpravodajství přitom zcela nerušeně pokračuje několik desítek twitterových účtů, jež šíří v srbštině sdělení, že „nový koronavirus je perfektní nástroj k manipulaci lidstva, šíření strachu a zničení Číny, který byl vyroben v britské kuchyni“.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].