0:00
0:00
Agenda5. 1. 20226 minut

Na klíčový post, o kterém rozhoduje prezident Zeman, se záhadně objevil nový kandidát

Nejvyšší správní soud čeká na předsedu, jehož úkolem je mimo jiné odstínit politický tlak či požadavky

Stále oficiálně neznáme jméno nového předsedy či předsedkyně Nejvyššího správního soudu (NSS). Bývalému předsedovi NSS Michalu Mazancovi skončil mandát na konci uplynulého roku, protože dosáhl věku sedmdesáti let, a to podle zákona znamená povinný odchod do soudcovského důchodu. Výběr nového šéfa jednoho z nejvyšších tuzemských soudů je nyní v rukou prezidenta republiky, zapotřebí je však stvrzující podpis premiéra vlády Petra Fialy.

Šéf prestižního soudu je jmenován na deset let a jeho osobnost do velké míry určuje důvěryhodnost instituce, jež rozhoduje o klíčových správních věcech země - jako v minulosti byly i politicky zásadní případy typu rozpuštění xenofobní Dělnické strany v roce 2010 nebo odvolání pražského vrchního zástupce Vlastimila Rampuly, který šel na ruku mocným za vlády Mirka Topolánka.

↓ INZERCE

Mezi hlavní pravomoci předsedy NSS patří především výběr nových soudců na Nejvyšší správní soud, jenž se dnes těší velmi dobré pověsti. A ve chvíli, kdy na Pražském hradě stále sedí lidé, kteří se v minulosti snažili ovlivňovat rozhodování nejvyšších tuzemských soudů nebo dostat na důležitá místa kandidáty, kteří budou rozhodovat podle zájmů hlavy státu a jeho okolí, je to ještě zásadnější kompetence, než se může na první pohled zdát.

Bohaté kontakty

Začínají se však už rýsovat finální kandidáti. V úvahu podle informací Respektu přicházejí tři jména: současná místopředsedkyně soudu Barbara Pořízková a dále dlouholetí soudci NSS Filip Dienstbier a Karel Šimka. První dvě jména mimo záznam zaznívala už nějakou dobu. Filipa Dienstbiera prosazovala bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, sedí v Soudcovské radě NSS (poradní orgán předsedy soudu) a byl proděkanem Olomoucké univerzity. Barbara Pořízková je už přes dva roky místopředsedkyní soudu a po odchodu Michala Mazance nyní soud dočasně řídí. Oba tedy mají potřebné manažerské schopnosti a vhled do řízení soudu. Karel Šimka je „pouhým“ předsedou jednoho senátu. Jeho jméno se navíc mezi kandidáty objevilo až v posledních několika týdnech. Kdo ho vlastně prosazuje?

Místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková Autor: ČTK

„Před mým odchodem jsem panu prezidentovi Zemanovi dala návrh na jmenování Filipa Dienstbiera. Kde se objevilo ve vážných úvahách jméno Karla Šimky, to netuším,“ napsala na dotaz Respektu bývalá ministryně Marie Benešová (za ANO). O moc konkrétnější nechtěl být ani současný ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Doporučil mi ho jeden z kolegů ze sněmovny. Karla Šimku znám, považuji ho za skvělého soudce,“ říká. „Já bych prezidentovi doporučil všechny tři kandidáty, ale osobně preferuji Barbaru Pořízkovou,“ dodává.

„Jmenování je nicméně kompetencí prezidenta, potažmo i premiéra. Zatím nevím, jestli se o tom spolu bavili,“ doplňuje pak ministr spravedlnosti a vlastně tím stvrzuje to, co říkal v půli prosince: „Všechna tři jména budou dobrou volbou“.

O Karlu Šimkovi se v justici mluví jako o renomovaném expertovi na správní právo. Mezi soudci na Nejvyšším správním soudě patří ke konzervativnějšímu proudu, mimo soudcovskou praxi dále například přednáší ústavní právo a problematiku daní na vysoké škole CEVRO INSTITUT. Zároveň někteří soudci mimo mikrofon popisují, že jeho zdrženlivost v sociálních kontaktech není úplně v souladu s nepsaným pravidlem justice. Jinými slovy – stýká se například s podnikateli nebo politiky v míře, která by nemusela minimálně navenek podporovat obraz nezávislého rozhodce.

U předsedy Nejvyššího správního soudu, respektive obecně jakéhokoliv soudu, je obraz nezávislosti ještě důležitější, protože slouží jako převodová páka mezi řadovými soudci a politiky, se kterými se musí čas od času potkávat. Stručně řečeno, jeho úkolem je odstínit případný politický tlak či požadavky a dát politikům najevo, že NSS tu není od toho, aby plnil jakákoliv přání – což je postoj, který zastávali oba bývalí předsedové, Josef Baxa i Michal Mazanec.

Předseda může výběrem soudců do velké míry určovat, jak bude instituce rozhodovat – jestli se bude přibližovat k co nejspravedlivějším rozsudkům, nebo naopak půjde formalistickým směrem, či dokonce v citlivých případech vyjde vstříc zájmům, které v soudních místnostech nemají hrát žádnou roli.

Některé zdroje v této souvislosti tvrdí, že Karel Šimka je favoritem Hradu. To by asi bylo jistým rizikem: týdeník Respekt i další média v minulosti popsaly snahy kancléře Vratislava Mynáře ovlivnit některá soudní rozhodnutí nejvyšších soudů, jako je Ústavní soud, Městský soud v Praze nebo právě Nejvyšší správní soud. Mynář měl na schůzkách nebo v korespondenci se soudci zjišťovat informace k důležitým případům a zároveň soudcům sděloval, jaký výsledek by si přál prezident Miloš Zeman. Mimochodem Hospodářské noviny v srpnu minulého roku napsaly, že zájem o post soudce NSS měl i Radovan Suchánek, kterému končí mandát ústavního soudce za necelé dva roky a má rovněž blízko k Pražskému hradu.

Nemám co říct

„Favorita Hradu neznám, ale se mnou osobně o panu soudci Šimkovi nikdo z Hradu nemluvil, natož, aby mi třeba doporučoval, abych ho navrhnul,“ říká k nové situaci Pavel Blažek. Šimka má blízko i k ODS, jíž byl krátce členem ještě před tím, než se stal soudcem Nejvyššího správního soudu.

Jako vhodného kandidáta ho doporučoval ministrovi spravedlnosti podle informací Respektu poslanec ODS Marek Benda. „To jsou věci, které nehodlám komentovat. Je to rozhodnutí prezidenta a premiéra vlády. Pokud se někdo zeptá, říkám, že by byl rozumnou volbou,“ reaguje sám Benda s tím, že tak činí proto, že ho zná.

Pavel Blažek Autor: DVTV

„Znám ho jak z jeho soudcovské, tak přednáškové činnosti. Potkáváme se na podobných akcích, má přednesy na místech, jako je je půda sněmovny, Senátu či na jiných akcích. Ale jestli ho doporučuji, tak jen z odborných důvodů a kvůli tomu, co si myslí o světě a jak mluví o právu,“ dodává Benda s tím, že konkretizovat, co si pod Šimkovým světonázorem představit, by trvalo příliš dlouho.

„Já jsem pana soudce Šimku potkal před čtrnácti dny, kdy mi potvrdil, že by měl o post předsedy NSS opravdu zájem. Předtím jsem ho léta neviděl, ale znám ho. Nevím, jaké má politické preference, mluví se o tom, že se dobře zná s jedním z mých předchůdců Pavlem Němcem. Já osobně si myslím, že předseda NSS by měl být politicky naprosto nezávislou osobností. Pan soudce Šimka má hodně společenských kontaktů, a to by mu mohlo v obraze nezávislosti ublížit,“ reaguje na to Blažek a opakuje, že jeho preferencí je Barbara Pořízková.

Sám Šimka na zaslané dotazy ohledně jeho případných schůzek s některými politiky, ať už z vládních stran nebo Pražského hradu, nereagoval: „Nemám, co bych k tématu mohl říct,“ napsal jen na otázku, jestli by si obecně nechtěl promluvit o hledání nového předsedy NSS.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].