0:00
0:00
Agenda6. 8. 20204 minuty

Mike Pompeo by se měl setkat s Milošem Zemanem

Americký ministr zahraničí míří na významnou misi do Česka

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo
Autor: Getty Images

Podmiňovací slovíčko v titulku neznamená doporučení čelnímu politikovi Spojených států, ale podle dostupných informací silnou pravděpodobnost, že se schůzka uskuteční. Zatím nicméně nebyla oficiálně potvrzena. Z diplomatických a bezpečnostních kuloárů se do médií dostávají i klíčová témata, o nichž by měl Mike Pompeo v Česku jednat. Připravované telekomunikační sítě 5 G a s nimi spojené riziko účasti čínské společnosti Huawei na jejich výstavbě. Podpora šéfa Senátu Miloše Vystrčila a jeho cesty na Tchaj-wan, posílení spolupráce tajných služeb USA se středoevropskými kolegy (Česko, Rakousko, Polsko) a přesuny amerických vojsk z Německa. Nebylo by špatné, kdyby si o tom americký ministr zahraničí, jenž do Prahy dorazí příští úterý, pohovořil i s českým prezidentem a vyjasnili si stanoviska. Řečeno diplomaticky.

Klíčové ale bude setkání ministra Pompea s premiérem Andrejem Babišem. V květnu spolu na dálku podepsali memorandum „o sítích páté generace, které budou chráněné před neautorizovaným přístupem i případným napadením a které zajistí občanům ochranu soukromí a dalších základních práv“. Jedná se pochopitelně především o riziko čínské společnosti Huawei - Babiš a Pompeo by měli memorandum definitivně stvrdit. Pompeo bude chtít zřejmě slyšet, jak se česká vláda a legislativa postaví k možnému podílu čínských technologií na výstavbě sítí.

↓ INZERCE

Česko bylo sice v přístupu k rizikům ze strany Huawei téměř premiantem, už před dvaceti měsíci před nebezpečím ICT technologií čínských společností ve strategických kybernetických uzlech varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ale tuzemští politici se zatím nerozhodli, zda systémy Huawei vyloučí z budování sítí, nebo zda umožní jejich využití v méně kritických systémech 5 G. Huawei už vyloučili z budování sítí 5 G v USA, Velké Británii a Austrálii, chystá se k tomu Francie a je tu i velmi důrazné doporučení Evropské unie (základy doporučení vznikly loni na konferenci v Praze) na diverzifikaci technologií – kvůli obavám ze spolupráce Huawei a dalších čínských společností s čínskými tajnými službami.

Dalším bodem má být jednání Pompea, bývalého šéfa CIA, o spolupráci tajných služeb – jak se bránit před už léta rostoucími aktivitami ruských tajných služeb ve Střední Evropě. Především v Česku a Rakousku. Mike Pompeo by se během návštěvy (možná nakonec ne přímo on, ale někdo z jeho doprovodu) měl setkat s šéfy tuzemských tajných služeb. Zřejmě během návštěvy Senátu, kde by měl přednést projev a setkat se s Milošem Vystrčilem. Tajné služby Česka a okolních zemí registrují stále větší pohyb ruských špiónů v jejich zemích – a nejde přitom o členy ruských ambasád v jednotlivých zemích, ale o tajemné cesty důstojníků významných odborů GRU a FSB.

Pokud jde o přesuny amerických vojáků z Německa, nejsou podle informací Respektu na programu jednání Pompea v Česku. Symbolické umístění americké jednotky na našem území by možná mělo diplomatický význam, ale pro českou veřejnost i politiky to není moc přijatelná myšlenka. Po okupaci Československa sovětskou armádou, maskované jako přátelská pomoc, je pobyt jakéhokoli, byť i skutečně spřáteleného vojska pro mnoho občanů Česka nepředstavitelný.

Schůzky amerického ministra zahraničí s Andrejem Babišem, Tomášem Petříčkem, Milošem Vystrčilem a dalšími politiky či představiteli bezpečnostních institucí mají celkem předvídatelné a vstřícné schéma – třeba také jednání o vojenském rozpočtu. Není ovšem moc jasné, o čem by se Pompeo bavil s prezidentem Zemanem. Kromě armádního rozpočtu mají úplně jiné představy o bezpečnostních rizicích. Nicméně pokud se schůzka uskuteční, bude mít třeba na Miloše Zemana jakýsi osvětový dopad. Dá se očekávat, že Mike Pompeo se o to pokusí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].