0:00
0:00
Agenda22. 1. 20205 minut

Koronavirus se stále šíří. Čína už uzavřela tři města

Rozbuškou pandemie by se mohly stát nadcházející oslavy lunárního nového roku

Cestující na letišti v japonské Ósace; ilustrační foto

­

Update: zpráva byla aktualizována v celém rozsahu

↓ INZERCE

Přes 600 nemocných, 17 mrtvých, řada lidí v kritickém stavu a doutnající panika. Taková je dosavadní bilance nového viru, který se od prosince šíří z města Wu-chan ve střední Číně. Nemoc se projevuje podobně jako běžné infekce horečkou, únavou a suchým kašlem, může ovšem vyvrcholit zápalem plic, dýchacími potížemi a smrtí. A skutečné počty nakažených jsou pravděpodobně mnohem vyšší, než ukazují oficiální čísla. Existují nicméně i uklidňující zprávy.

Kočky a hadi

Wu-chan, kde infekce v prosinci propukla, nepatří k nejznámějším čínským městům, kdyby však byl v Evropě, šlo by o metropoli velikostí srovnatelnou s Londýnem. Má řadu průmyslových zón a na tamních vysokých školách studuje 700 tisíc studentů, nejvíc v celé Číně. Pracuje tu i řada Čechů. Z místního letiště odlétají přímé spoje do celé Asie - nejvíce lidí cestuje do thajské metropole Bangkoku – i do Paříže, Dubaje a dalších světových center, celkem na 33 mezinárodních letišť. Jen do Spojených států odsud loni odletělo 60 tisíc lidí.

Zdrojem nákazy bylo zřejmě již uzavřené místní tržiště s mořskými plody, nezdá se ale pravděpodobné, že by nový koronavirus – jde o skupinu virů, k níž patří původci běžných respiračních infekcí, ale také nebezpečných nemocí SARS a MERS – přeskočil na člověka z mořských tvorů. Jak po propuknutí infekce oznámily čínské úřady, na tržišti se prodávalo také maso suchozemských zvířat a  bujel ilegální obchod s živými tvory určenými ke konzumaci, mimo jiné kočkami, jedovatými hady nebo netopýry. Jestli byl některý z nich zdrojem infekce, zatím nevíme.

Příbuzné viry SARS i MERS ovšem kolují právě mezi netopýry. Mezihostitelem, z něhož se rozšířily na člověka, byly v prvním případě cibetky, ve druhém velbloudi. Lze si tak představit, že novým virem označovaným 2019-nCoV se první pacient nakazil poté, co snědl maso zatím neznámého mezihostitele, například hada, nebo dokonce přímo netopýra zakoupeného na ilegálním tržišti; zatím je to ovšem jen spekulace.

Virus se mezi lidmi přenáší vzduchem, což je velmi špatná zpráva, nicméně zatím není jasné, jak je nakažlivý. Věkové rozpětí zemřelých, kteří všichni pocházejí z Wu-chanu a okolí, je od 48 do 89 let, takže virus neusmrcuje jen starší pacienty, přesto je pravděpodobnost těžkého průběhu vyšší u starších a chronicky nemocných. „A těch je v současné globální populaci velké množství. Teď už je to jen otázka náhody: Kdo v inkubační době nasedne do letadla, koho tam potká, kam poletí,“ říká Rastislav Maďar, epidemiolog a odborník na cestovní medicínu z Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dosud se nemoc dostala do Japonska, Jižní Koreji, Thajska, Tchaj-wanu i Spojených států, ale šlo zatím o ojedinělé případy cestovatelů z Wu-chanu.

Méně nebezpečný

Jsme tedy na začátku podobné pohromy, jako byl SARS, který v letech 2002–2003 nakazil přes osm tisíc lidí po celém světě a téměř 800 jich zabil? „U SARS jsme hned na začátku věděli, že je velmi virulentní, schopný usmrtit i mladého člověka bez chronické nemoci. Umírali mladí lékaři, sestřičky, rodinní příslušníci. Tento virus se zdá být méně nebezpečný, opravdu si zatím vybírá spíše mezi chronicky nemocnými,“ míní Rastislav Maďar.

Wu-chan; ilustrační foto Autor: AP

Ani schopnost viru šířit se vzduchem nemusí být velká. Ačkoliv se o nemocné staraly stovky zdravotníků, pokud víme, nakazilo se jich „jen“ patnáct. Ani na palubě letadel zatím virus zřejmě neútočil. S ženou, která cestovala do Jižní Koreje, letělo ve skupině pět dalších lidí a nikdo neonemocněl. Na druhou stranu nevíme o všech případech výskytu choroby –  současné odhady mluví až o 4 tisících nemocných, takže ani méně nakažlivý virus se už nemusí podařit zastavit.

Nemoc SARS čínské úřady tajily, dokud to šlo, a značně tak přispěly k jejímu rozšíření. I teď informují západní média o zastrašování lidí, kteří o nemoci mluví nebo píší na sociálních sítích, o jejich zadržování policií, cenzuře a pomalém zavádění testů na přítomnost viru. Teď už si sice berou úřady nebezpečí vážně, před začátkem oslav lunárního nového roku, které připadají na víkend, uzavřely celé město Wu-chan – nádraží, metro, říční trajekty a více méně i letiště. Podle NY Times už Čína zavřela i města Chuang-kang a E-čou; celkem má tak zákaz cestovat skoro 20 milionů lidí.

Světová zdravotnická organizace ve středu po celodenní debatě expertů nevyhlásila celosvětový stav nouze, což by vedlo například k hygienickým opatřením na letištích i v zemích, kam se virus zatím nedostal. Jednání ale pokračují i ve čtvrtek - a stav nouze, který byl naposled zaveden během epidemií virů zika a ebola, ještě může vyhlásit. Proti SARS ani MERS nemáme vakcínu – první z těchto nemocí se podařilo brzy vymýtit, druhá je vzácná a vyskytuje se spíše v odlehlých oblastech, takže farmaceutické firmy očkovací látku ani nevyvíjely. Účinkují ale antivirotika, takže proti novému útočníkovi medicína úplně bezbranná není.

Jak upozornil Český rozhlas, loni se při oslavách lunárního nového roku daly do pohybu dvě miliardy lidí, tedy čtvrtina světové populace. Jak takové „stěhování národů“ nový virus využije, se brzy ukáže. Je možné, že se ohniska infekce ve střední Číně nakonec podaří udusit, ale stejně tak se nynější lokální epidemie může změnit v celosvětovou pandemii. Podle nejnovějších informací Peking právě ve snaze zabránit dalšímu šíření koronaviru odvolal všechny velké akce spojené s oslavami lunárního nového roku - včetně tradičních poutí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].