Karlovarský hejtman: Cesta do německých nemocnic je otevřená
Česká vláda přistoupila na dohodu, západočeské nemocnice budou moci využívat německých volných kapacit
Neochota české vlády požádat Německo o pomoc s covidovými pacienty dlouho budila v Karlovarském kraji silné emoce. Tamní nemocnice v Chebu a Sokolově byly přeplněné, musely část pacientů převážet jinam a jejich lékaři jako jedni z mála otevřeně mluvili o tom, že nemocné je třeba „selektovat“.
Vláda však trvala na tom, že české pacienty zvládnou české nemocnice. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) argumentoval mimo jiné symbolikou, že stát se má o své občany postarat sám. Podle obyvatel západního cípu západu Čech byl takový patriotismus druhotný - německé špitály s volnou kapacitou jsou odtud pár desítek kilometrů. Hledat volná lůžka by bylo podle regionálních politiků snazší tam než jinde v Česku, často dál než v bavorských a saských městech.
Podle informací Respektu je tenhle několikatýdenní klinč u konce. Jak řekl karlovarský hejtman Petr Kulhánek (STAN), spolupráce na transferech pacientů je připravená. „Chápu to tak, že pokud nyní jako kraj ohlásíme, že potřebujeme konkrétního pacienta převézt do nemocnice v Německu, v řádu hodin se to stane,“ říká. Jednání mezi českými a německými úřady jsou podle něj u konce, už se jen ladí detaily. Například zda s německou stranou bude jednat karlovarský, nebo celostátní dispečink.
Průlom přišel toto úterý. Kulhánek opět téma zvedl na pravidelném jednání hejtmanů a premiéra. Jeho kraj už předtím začal zjišťovat, kolik přesně míst a v jakých nemocnicích je Sasko a Bavorsko ochotné nabídnout, což jednání urychlilo.
Pandemie v Česku nabírá na rychlosti a pacientů v těžkém stavu přibývá. Nic nenasvědčuje tomu, že se trend v příštích dnech zvrátí - a země tak velice brzy může překročit hranici devadesáti procent obsazených lůžek intenzivní péče, kterou Blatný vytyčil jako moment, kdy je možné o zahraniční pomoci uvažovat.
Premiér Babiš také z nedávného setkání premiérů V4 přijel s příslibem pomoci z Polska a Maďarska. V maďarském případě jde - vzhledem ke vzdálenostem - spíše o zdvořilost, v případě Polska o reálnou možnost. Česká hranice se severním sousedem je dlouhá a Polsko má prostor pomáhat díky relativně příznivým epidemickým číslům. Už minulý týden slíbilo Slovensku dvě stě lůžek intenzivní péče ve svých nemocnicích.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].