0:00
0:00
Agenda30. 1. 20203 minuty

Geneticky upravení samečci škodlivých motýlů umí zničit svůj druh

Denní menu: Výběr textů ze světových médií

Autor: Nigel Cattlin/Science Source / P

Vědecká obec vstoupila na neznámé a dosud neorané pole: do přírody bylo vypuštěno hejno motýlů geneticky upravených tak, aby postupně zničilo celý svůj druh. Informuje o tom časopis Newsweek.

K experimentu s genetickou destrukcí si vědci jako první druh vybrali zápředníčka polního, drobného nenápadného motýla, jehož agrární dokumenty popisují coby „významného škůdce brukvovité zeleniny“. Studie zveřejněná ve vědeckém on-line magazínu Frontiers popisuje pokus o geneticky vyvolanou likvidaci celého jednoho motýlího druhu jako „vzrušující krok“ a „slibnou možnost do budoucna“ právě v oblasti ochrany zemědělské produkce proti škůdcům.

↓ INZERCE

Pokusná operace spočívala v tom, že do DNA několika samečků zápředníčka byl vpraven sebe-limitující gen, který po přenosu na ženské potomky nedovolí housence dospět a dál se rozmnožovat. Vědci svůj nápad testovali jak přímo v terénu, tak v laboratoři, a na obou polích hlásí úspěch.

Zkoušky v terénu probíhaly tak, že vědecký tým vypustil svítivě označené, geneticky upravené zápředníčky na pole kapusty a sledoval, jak si povedou. A zjistil, že si ve srovnání se svými zatím neupravenými druhy vedou dobře po všech stránkách včetně sexuální. Tento závěr potvrdilo i podrobnější laboratorní sledování. Výsledky experimentů pak vědci vložili do matematických modelů ve snaze spočítat, kolik geneticky „vylepšených“ samečků je třeba vypustit na cílovou populaci tak, aby došlo k její postupné definitivní likvidaci.

Autor: Ian Redding / Alamy / Alamy / Pr

Podle autorů studie - píše Newsweek - dokázaly pokusy na zápředníčkovi s velkou přesvědčivostí, že geneticky vyvolaná hromadná „sebevražda“ je tou nejlepší cestou pro další boj se škůdci. Jak řekl Newsweeku vedoucí člen týmu Anthony Shelton z americké Cornellovy univerzity, dá se totiž „přesně zacílit na vybraný druh“.

Dosavadní způsob ochrany zemědělské produkce před škůdci se provádí plošnými chemickými postřiky, což je jednak drahé a jednak - v terminologii profesora Sheltona - „nepřesné“. Na poli, kde které jsou nastříkány, zabijí pesticidy rovnostářsky veškerý hmyz, na který dosáhnou - opylovače stejně jako „škůdce“. Podle řady studií tak mohou mimo jiné za rostoucí úhyn včelích kolonií, zatímco například zápředníček ukazuje mimořádnou schopnost si na ně rychle vypěstovat rezistenci, což pak vyžaduje častější a častější postřik stále silnější chemií; například v Číně se dnes jen kvůli zápředníčkovi stříkají zelinářká pole čtyřikrát měsíčně.„Vidět pokrok v oblasti potlačování škůdců pomocí genu vedoucího k zániku samiček je povzbuzující, protože tato metoda nenese pro ostatní živočichy prakticky žádná rizika. A navíc – tvorům, na které cílí, neumožňuje vypěstovat si rezistenci,“ cituje k tomu Newsweek pochvalu britského ekologa a entomologa Calluma MacGregora z univerzity v Yorku.

Úspěch geneticky způsobené likvidace zápředníčka polního už přivedl vědce k plánu začít podobně upravovat dalšího „význačného motýlího škůdce“ úrody – blýskavku kukuřičnou. Před zásadním rozšířením metody je - jak upozorňuje na závěr Newsweek - přece jen nutné podrobit ji detailnějšímu zkoumání a zjistit, jaký by mohl být dosud netušený dopad na existující ekosystém.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].